IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

2% повече бедни у нас за година

В кризата българите пестят от храна и лекарства

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Броят на бедните домакинства у нас се е увеличил с 2% за една година – от февруари 2010 до февруари 2011 г.  В кризата обеднява градското население, то е по-силно засегнато от безработицата и намалените доходи.

Това сочи последният доклад на Световната банка и Институт "Отворено общество" за благосъстоянието на домакинствата по време на рецесията през 2010 г. и периода на възстановяване. Изследването е обхванало 2400 домакинства в страната.

Преди две години през февруари около 21% от населението е било бедно, процентът нараства до 23 на сто година по-късно. Към края на 2010 г. една трета от доходите на средното домакинство са били зависими от програми за социална защита, посочват експертите.

Кризата не е довела до съществени изменения в профила на бедността. Според проучването в периода февруари 2010 г. - 2011 г. общият дял на безработните е около 13,8 – 13,9%, като се забелязва нарастване на дела на уязвимите групи - младежи, роми, хора с ниско образование.

Въздействието на кризата е било усетено най-сериозно от малцинствата, предимно сред ромското и турското население, сочи изследването. Почти всички отрасли в икономиката са изпитали ударите на кризата начело със строителството.

Заради кризата домакинствата са затегнали коланите главно като са намалили разходите си за храна, облекло, електричество, отопление и вода, стоки за дълготрайна употреба, които не са от първа необходимост.

Около 40 на сто от домакинствата са орязали разходите си за комунални услуги. Най-бедните най-често намаляват разходите си за храна. Около 20% от домакинствата са престанали да купуват редовно предписваните им лекарства.

През 2010 г. 62 на сто от ромите и 41 от турските домакинства са спрели да купуват редовно лекарства. 33 на сто ромите и 18 на сто турското население са пропуснали профилактични прегледи.

Реалните доходи на домакинствата през 2009 г. и 2010 г. са се запазили относително стабилни, като спадът е бил смекчен от политиката на социална защита, отчита докладът.

Делът на обезщетенията за безработица е нараснал почти тройно през 2009 г., а през 2010 г. е отбелязал допълнителен ръст от 12 процента.

Пенсиите и семейните помощи са нараснали съответно с 22 и 44 на сто през 2009 г. 

Според изследването две години след началото на кризата делът на трудовите доходи претърпява промяна и от 2008 г. до 2010 г. намалява от 65 процента до малко под 60 на сто. За същия период доходите от социална защита нарастват от 27 на сто на 34,3  процента.

Експертите обобщават, че въздействието на кризата върху заетостта и нивото на бедност у нас е щяло да е далеч по-силно, ако я нямала намесата на правителството.

Заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова отбеляза, че България е формулирала национална цел за намаляване на броя на живеещите в бедност с 260 хил. души до 2020 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата