"Работници залагат венчални халки за хляб", алармира "Дума". В държавното дружество "Строителство и възстановяване" в Стара Загора от месеци са без заплати. Хората настояват МРРБ, което е принципал на дружеството, а от Нова година и единствен акционер, да вземе отношение към проблема. Междувременно от КНСБ съобщиха, че хората, които са регистрирани в бюрата по труда и повече от година не си намират работа, са 55,7% от всички безработни 212.3 хил. души в страната. Това е с 6,3% повече от четвъртото тримесечие на 2010 г. Коефициентът на младежка безработица е 28,9%. В ЕС младежката безработица е с 4,7% по-малка отколкото тази в България.
В интервю за "24 часа" Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и председател на Асоциацията на банките в България, твърди: "Технически кризата свърши. Трябва ни реформирана икономика, с ефективна администрация и условия за устойчив растеж и стимулиране на предприемчивостта. Премиерът беше казал, че това е годината на Трайчо Трайков. Аз ще допълня, че това трябва да е годината на предприемача с голямо "П", защото министрите не създават блага, а условията, в които да работят предприемачите. Това, че през 2011 г. имаме малък растеж и предполагаме, че и през 2012 г. той ще продължи умерено, означава, че технически сме излезли от кризата. Обобщения за лихвите не можем да правим на база на един месец."
"Финансирането на болниците пак остава непрозрачно", пише "Сега". Някои болници ще получат завишени бюджети от здравната каса тази година, а други - намалени, като критериите за решението са неясни, оповестиха членове на Надзорния съвет на НЗОК. Лимитите, по които клиниките ще работят тази година, бяха утвърдени от надзора във вторник. Има съмнения, че някои болници не отговарят на условията, за да сключи касата с тях договор за определени пътеки.
Представителите на синдикатите и пациентските организации в Надзорния съвет са възмутени, че материалите за бюджетите на 300 болници са били раздадени в последния момент, непосредствено преди заседанието и над 1 млрд. лева са били разпределени "на сляпо". От НЗОК пък увериха, че "след първото тримесечие бюджетите ще бъдат преразгледани и там, където има доказана необходимост, ще бъдат коригирани".
"Касата ще купува лекарствата по-евтино", информира "Труд". До две седмици производителите на лекарства ще дадат новите си оферти за отстъпки към здравната каса, които ще бъдат съобразени с възможностите на бедния български гражданин, заяви здравният министър д-р Стефан Константинов след среща с асоциациите на производителите на оригинални и генерични медикаменти, на която присъства и премиерът Бойко Борисов. "Ние ще подходим социално отговорно и няма да чакаме срока от две седмици, а до три дни ще дадем нашите предложения", заяви изпълнителният директор на "Софарма" Огнян Донев, председател на управителния съвет на Сдружението "Българска генерична фармацевтична асоциация".
Премиерът Борисов бе категоричен, че мерките, за които са се разбрали експертите, ще дадат резултат. Чуждите производители на лекарства прогнозират отстъпките за техните препарати да са в рамките на 5-10%.
Продукти с палмово масло няма да могат да се наричат млечни, информира "24 часа". "Това е втората стъпка, която правим, след като вече забранихме палмата в сиренето, кашкавала и киселото мляко", съобщи вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов. Производителите ще трябва да измислят нови имена на продуктите си, ако в тях има дори и минимално количество растителни мазнини.
Според доклад до министъра вносът на палмово масло и сухо мляко през последните 3-4 години се увеличава значително. Около 3 пъти пък е скочил вносът на сухо мляко. Причината за масовото заместване на суровото със сухо мляко е по-ниската цена. Докладът препоръчва на министър Найденов да се засилят проверките на млечни продукти за съдържание на растителни мазнини.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.