Отварянето на досиетата на висшия църковен клир и принадлежността на повечето митрополити към Държавна сигурност не е трогнала особено българското общество, сочи проучване на "Алфа Рисърч".
Според изследването едва 17 на сто са били "дълбоко възмутени", докато 36 процента от анкетираните са посочили, че "не харесват" фактите, но и не намират за толкова важна изнесената информация.
Другата половина от интервюираните или не са чули нищо по въпроса - 14 на сто, или директно заявяват, че новината не ги интересува изобщо - 33 процента.
Сред хората, описващи себе си като "дълбоко вярващи", сериозното разочарование и възмущение е два пъти по-често срещано от средното, но дори и тук то не надвишава една трета - 36 на сто.
Мнението как трябва да постъпят сътрудниците на ДС в клира също е поляризирано, констатират социолозите. Малко над една четвърт са за подаване на оставки, друга четвърт - за покаяние и извинение без оставки, докато всеки втори или няма мнение по въпроса, или не очаква въпросните свещеници да правят каквото и да било.
19 на сто от силно вярващите са обявили, че са готови да предприемат "личната санкция" - да откажат отслужване на важен за семейството ритуал от свещеник, за когото знаят, че е бил агент на ДС.
Два пъти повече - 34 на сто, биха "преглътнали" миналото му, "ако познават и вярват" на този човек.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.