Българска майка следяла дъщеря си чрез фалшив профил в социалната мрежа Facebook, представяйки се за нейна връстничка и приятелка.
"Любопитният, но тревожен случай е обобщена илюстрация на разрива в комуникацията между родители и децата им", алармира психологът Иван Игов.
Специалистът разкритикува неефикасността на съвременните възпитателни методи и предупреди, че едва 13% от учителите и 15 на сто от майките и бащите разбират децата си, сочат данните на дружеството на психолозите от миналата година.
По думите му почти няма дете у нас на възраст между 13 и 15 години, което да няма профил във Facebook.
"Вместо да се учим на нови подходи и съвременни умения, за да разбираме децата си, ние се опитваме да ги ограничаваме. Така ги отдалечаваме още повече от нас. Детето уж е послушно, ходи на училище, връща се, сяда на компютъра и изчезва. Просто изчезва от този свят, в който ние го виждаме. Ние не знаем какво прави в интернет. В него можеш да научиш полезни неща, но и ужасяващи", заяви Игов пред БТА.
Психологът е разтревожен, че в момента отглеждаме поколение, което израства не с нас, а покрай нас - в паралелен, виртуален свят.
Стереотипите на възпитание от времето на нашите бащи и дядовци трябвало да бъдат променени.
"Разликата е, че ако преди 50-100 години тези методи са били успешни, тъй като светът се е развивал бавно, то сега това е невъзможно", допълва Игов.
Психологът признава, че бързо променящият се свят създава проблеми и на самите родители. Един възрастен в момента отделя много повече време, за да е в час, да бъде достатъчно подготвен и все по-малко време му остава за децата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.