"Изпушване", е заглавие в "Стандарт" по повод приетата забрана за пушене на открити и закрити обществени места. Пушачи, спете спокойно! Наказания за онези, които продължават да димят дори и след 1 юни, няма да има. Не защото някой се е трогнал от воплите на пушачите за посегателствата над скъпоценната им свобода и се
кани да промени закона. А защото глобите, които депутатите записаха в него в стремежа си да се докарат пред Европа, са на практика несъбираеми. Дори само това е достатъчно, за да стане ясно на всички, че санкциите в здравния закон ще си останат просто добро пожелание. Докато се обиждаха в пленарна зала на Адам и Ева, на Хитлер и Ал Капоне и най-вече на "увредени мозъци", депутатите изпушиха не на шега. Само така можем да си обясним записаната от тях 300 лева санкция за хвърлен фас при 290 лева минимална работна заплата за страната.
Забраната на пушенето на открити и закрити обществени места е тема на две интервюта в "Класа". Целта на приетите промени в Закона за здравето не е да се увеличават приходите в хазната, а да се запази и подобри здравето на хората, уверява Александър Ненков, депутат от ПП ГЕРБ. "В момента ние сме на едно от последните места в Европа по средна продължителност на живота и същевременно сме първенци по
сърдечносъдови заболявания, имаме нарастване на онкологичните заболявания, някои от които са пряко свързани с тютюнопушенето. В този смисъл забраните за пушене са само една от поредицата промени, които трябва да се предприемат, за да се подобри трайно здравният статус на българите. Това е и търсеният ефект", казва Ненков.
"Защо не приравним пушенето с употребата на наркотици?", идеята е на Кирил Гумнеров, независим народен представител. Според него е необходим закон, който да регламентира тютюнопушенето. Но не в този му обхват и не в този момент. "Сега и без допълнителни рестрикции средният и дребният бизнес в България е поставен на колене - както заради кризата, така и заради провежданата икономическа политика. С наложените всеобхватни забрани ние рискуваме да оставим десетки хиляди без работа. Това ще е ефектът от отлива на посетители в малките кафенета и заведения. Собствениците на тези заведения инвестираха десетки хиляди лева в създаването на зони за пушачи, във вентилационни уредби и т.н. Сега инвестициите им пропадат, а клиентелата им ще се стопи", предупреждава Гумнеров. И допълва: предлагам да се приравни производството на тютюневи изделия и разпространението им с производството и разпространението на наркотици. Иначе няма логика държавата да забранява по всякакъв начин на гражданите си да пушат и в същото време да печели стотици милиони от акциза върху цигарите и тютюневите изделия.
"Плевнелиев съблазнява големи инвеститори с пари кеш", акцентира "Сега". Президентът Росен Плевнелиев реши да смае с български рог на изобилието американския бизнес. По време на визитата си в САЩ държавният глава обеща инвеститорите да получават пари кеш, ако изберат България. "Средствата няма да натоварят бюджета, защото ще се вземат от концесионните такси и от фондовете за развитие на бизнеса, които са създадени, но още не се познават", обясни президентът на срещата си с бизнесмени в Сиатъл. През последните седмици управляващите от ГЕРБ на разни форуми у нас подхвърлиха идеята да се плаща на потенциални инвеститори, за да предпочетат именно България за разгръщане на бизнеса си. За първи път обаче суровото хрумване се сервира като сериозно намерение - при това от самия президент и в чужда държава. Има риск Брюксел да обяви паричната подкрепа за избрани компании за недопустима държавна помощ, която вреди на честната конкуренция.
"Нас червеното знаме дели ни", е водещо заглавие в "Капитал". Битката на лагерите на действащия председател на БСП Сергей Станишев и на бившия президент Георги Първанов и претендент за мястото му дни преди конгреса е впечатляваща. Съперничеството между двамата "големи" постави разделителни линии из структурите в цялата страна, които трудно ще бъдат заличени. Те биха имали смисъл, ако са за идеи, за начина левицата да бъде възприета от хората като най-сериозна алтернатива на ГЕРБ, за реформи в партията. Но не са. Затъването във все повече личностни борби, в припомнянето на минали прегрешения, високомерие и неудовлетворени лични амбиции няма да спре и след конгреса. Това ще хвърли БСП в изтощителни процедури на обяснения, различни опити за помирение и ще увеличи шансовете на формацията на Бойко Борисов да остане във властта и след 2013 г. Слабата левица, ръководена от вече захабени лидери, няма как да убеди хората, че е алтернативата на ГЕРБ. Който и от двамата основни претенденти да спечели битката на конгреса, той вече ще е загубил войната.
Аз печеля битки, Станишев ги губи. Той е добър международник и лично съм го водил в Берлин, Лондон, Москва. Но загубите станаха много, не се вижда светлина в тунела. Това заяви Георги Първанов в интервю за "Стандарт" вчера. В днешния брой Сергей Станишев казва: "След като конгресът приключи своята работа и вземе своите решения включително и за това, кой да е лидер на БСП, се надявам разумът да надделее и да насочим всичките си усилия към работата по спечелване на следващите парламентарни избори. Предстои ни може би даже още тази есен или догодина сериозна, тежка битка с ГЕРБ. Трябва да се концентрираме върху нея."
"Болниците да поемат и скъпи импланти, ако спасяват живот", отбелязва в интервю за "24 часа" д-р Пламен Цеков, директор на Националната здравноосигурителна каса. Той съветва: Ако лекари искат от хората пари за животоспасяващи операции, да отидат при мениджъра на болницата и да си търсят правата. "За консумативите предстои дебат, обяснява д-р Цеков. - Там нещата са доста объркани. Преди години касата е казала, че няма да плаща за скъпите. Но ние не знаем кое колко струва. Когато става дума за спасяване на живот, няма място за приказки за пари. Добрият мениджър дори да вижда, че е в преразход, трябва да спаси болния. Не да се оправдава, че касата не му е платила. Има фондове, много начини да се възстановят парите."