Девет милиона лева е размерът на направените дарения през миналата година, каза днес заместник-министърът на финансите Георги Кадиев на откриването на Първата годишна дарителска конференция в столицата.
По думите му общият размер на корпоративните данъци, събирани у нас годишно, е един милиард лева. Ако компаниите даряваха до 10 на сто от приходите си, даренията биха могли да бъдат до 100 милиона годишно.
Кадиев каза още, че Министерството на финансите подкрепя даренията от
компютри за учебни заведения, а в Закона за меценатството е договорено даренията за културни институции да бъдат до 15 на сто от данъчните основи на корпорациите.
Според него трябва да се изработи система или механизъм за по-голямо дарителство. Заместник-министърът допълни, че трябва да се разработи проект за законова промяна за даренията чрез SMS-и при бедствия. В момента по закон мобилните оператори фактурират пристигналите средства и по задължение им налагат ДДС, а това трябва да бъде променено.
Финансовият обем на благотворителността в България е значителен по данни на Българския донорски форум - около 50 милиона лева за периода между 2000 и 2003 г., и близо 20 милиона само за втората половина на 2004 г. Изследванията показват, че до момента повечето дарители действат спонтанно и емоционално, без да обвързват дарителската си дейност с основния си бизнес.
Първата годишна дарителска конференция е резултат от едногодишна подготовка на програмен комитет, включващ представители на британското посолство, Първа инвестиционна банка /ПИБ/, Българския донорски форум, институт "Отворено общество" - София, фондация "Помощ за благотворителността в България" и фондация "Работилница за граждански инициативи". Еднодневната проява се реализира с подкрепата на ПИБ и фондация "Чарлз Стюарт Мот"-САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.