IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Около 1.6 млн. българи са емигрирали по време на прехода

27% биха напуснали сега, ако им се отвори възможност за работа

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Близо 1.6 млн. българи са емигрирали от страната в годините на прехода, а около 27% от хората в страната биха емигрирали и сега, ако им се отвори възможност да работят в чужбина.

Това показват резултатите от проучване за нагласите за работа извън граница, извършено от КТ “Подкрепа“.

Най-честите причини за напускане на страната са ниското заплащане, липсата на работа, несигурността на работното място, както и ниското ниво на социална защита.

В рамките на проекта "Подкрепа за достоен труд" от КТ "Подкрепа" са анализирали нагласите на повече от 1200 работници и служители за работа в страните от ЕС. Те са направили две анкети – през 2011 и 2012 година

През миналата година 27.32% изявяват желание за емиграция, а през тази – малко по-малко - 26.7%, съобщи за Dnes.bg експертът Нонка Каменова, участвала в проекта. 36 на сто категорично заявяват, че не биха емигрирали.

Въпреки кризата Гърция остава като една от най-желаните дестинации за емиграция. Тя е предпочетена от 34% от анкетираните, толкова са избрали и Италия.

32% избират да емигрират във Великобритания, в Германия -  24%, Испания – 20%.

60 на сто от анкетираните заявяват, че са готови да останат в чужбина за какъвто и да е период, 35 на сто желаят непременно да се върнат в България.

Факторите, задържащи трудовата емиграция, са въведените ограничения да достъп до пазара на труда в европейски страни. Все още в Белгия, Германия, отчасти Австрия, Малта, Люксембург има забрана за трудова заетост, посочват експертите. 

Сред рисковете за напускане на страната на първо място са възможните измами от трудови посредници и опасенията, че предварителните условия, договорени с работодателите, няма да се изпълнят.

По данни на Евростат и Националния статистически институт годишно страната ни напускат между 20 и 25 хиляди души на възраст 25-39 години.

Според президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев най-качествено образованите наши сънародници предпочитат да се реализират в чужбина.

Често обаче те работят ниско квалифициран труд - домашни помощници, в селското стопанство, земеделието, търговията и транспорта.

От всички българи, които живеят зад граница, 320 хиляди са в САЩ, Канада и Австрия, 360 хиляди живеят и работят в Германия, Франция, Португалия, Испания и Италия.

Броят на българите в Турция е 300 хиляди, в Гърция и Кипър - 290 хиляди, 60 хиляди са в Чехия, Унгария и Полша.

Работещите зад граница годишно внасят доход в страната ни като трансфери за близките им около 700 и 800 милиона евро. Такива са данните за последните три години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата