IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Роми от Берковица се потят над учебниците за 80 лв. на месец

Парите не били основният им стимул за ограмотяването

Ромите се радват, че вече сами ще си попълват заявленията за социални помощи. Снимка: архив, Булфото

Ромите се радват, че вече сами ще си попълват заявленията за социални помощи. Снимка: архив, Булфото

Близо половината възрастни роми от Берковица посещават летни часове по ограмотяване, за да подобрят живота си, съобщава в репортаж от България медийната група Ер Те Ел.

В публикацията е разказана историята на Венетка Начева /73 г./, която се е възползвала от възможността по програма на ЕС да се научи да чете и смята. Авторът уточнява, че посещенията на лятното училище осигуряват на ромите по 80 лева на месец, което е два пъти повече от отпусканите социални помощи.

Според статистиката 4677 от общо 7158 възрастни цигани в района са се записали за посещение на часовете по програмата "Нова възможност за успех", приключили в края на август.

Начева изразява радост от възможността да придобие нови знания, като се оплаква, че единствено изпитва затруднение да чете от черната дъска, тъй като страда от очно заболяване, което никога не е било лекувано. Според директорката на училището Катя Георгиева, цитирана в репортажа, след като веднъж започнат да посещават уроците, парите, които получават за това (8 лева на ден) вече не са основният стимул за ромите.

Софка Асенова /29 г./ разказва, че до скоро се е налагало да отглежда по-малките си братя и сестри, а след това се е оженила на 15 години и е родила две деца.

Тя обещава, че непременно ще изучи наследниците си и коментира, че днес не би била безработна, ако беше грамотна. Младата жена очаква да получи дипломата си за завършено основно образование, за което ще вземе и 55 лева. Тя се радва, че занапред ще може сама да попълва документите си за получаването на социални помощи.

Подобно задоволство изразява и Славка Иванова /43 г./, която разказва, че досега е плащала по 0,50 лв. на представители на социалните служби, които попълвали формулярите, но освен че прибирали таксата, отправяли и обиди за това, че не може да се справи сама с подобна задача. Иванова е майка на шест деца и за всяко от тях получава по 35 лева помощ от държавата. Към това се добавят и 40 лева обезщетение за безработица, ако 14 дни в месеца работи на непълен работен ден.

Иванова разказва, че никога семейството й не успява да се нахрани, затова се налага да продава билки и гъби, които бере в околностите на града. Друга споделена история е тази на Петър Тодоров, представен като "мустакат ром", който желае да се научи да пише и чете, за да вземе шофьорска книжка. Той разказва, че досега е брал малини в Италия и предстои да отиде да бере маслини в Гърция, но се чувства с вързани ръце без свидетелство за правоуправление. 

В статията се уточнява, че ромите в България са около 700 000, т.е. около 10 процента от населението в страната, но за разлика от българите, сред които неграмотните са едва около 0,5 на сто, при циганите неграмотността достига 12 процента. Георгиева коментира, че сред основните причини за мизерията и необразоваността на това малцинство са ранните бракове. Учим ромите как да се предпазват от нежелана бременност, както и на правилата на личната хигиена, добавя директорката на училището в Берковица.

Тя уточнява, че много от ромите не изпращат децата си на училище, тъй като нямат средства да ги облекат и обуят, липсват им средства за транспорт. Не всички роми в България са така бедни, сред тях има търговци и лихвари, които пращат децата си на училище с желанието да им осигурят по-добро бъдеще, но дори и в тази група младежи малцина завършват образованието си, добавя Георгиева.

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата