IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

150 000 корупционни "сделки" се правят месечно у нас

Най-тежко е било положението през 2007 година, показва изследване

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Около 150 000 корупционни “сделки“ са правени у нас всеки месец през 2011 година, показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията.

Индексът "участие в корупционни сделки" се изчислява въз основа на честотата на признати от гражданите и представителите на бизнеса случаи на неофициално даване на пари, подарък или услуга с цел да бъде решен техен проблем.

След период на подобрение през 2009 - 2010 г., равнището на административната корупция в България отново се повишава през 2011 - 2012 г., показват данните от изследване на Центъра.

През 1998 - 1999 г. средномесечният брой на корупционните “сделки“ е бил 180 - 200 000, докато през юли 2003 - март 2004 г. той е бил значително по-малко - 80-90 000 месечно.

В изследването се посочва, че през последната година намалява корупцията в стопанската сфера, като участието в корупция в бизнес сектора е с най-ниски стойности за последните 12 години.

Тенденцията за намаляването на участието на стопанския сектор в корупционни сделки е след 2007 г., когато членството в ЕС предизвиква реформи, които са довели до намаляване на корупцията в бизнес сектора.

Най-високите равнища на корупция се забелязват през периода 1998 до 2001 г.. От 2001 година до 2004 година пък се наблюдават най-ниските нива.

От 2005 г. започва покачване, като пикът достига през 2008 година, а от 2009 година има известно понижаване.  В изследването се подчертава, че корупцията в България отдавна е широко разпространено явление, мащабите на което надхвърлят многократно възможностите на контролната система.

Корупцията е един от големите проблеми на България и въпреки че бяха постигнати успехи, проблемът остава системен, заяви директорът на фондация "Фридрих Еберт" за България Регине Шуберт.

Като мерки за противодействие се посочват промяна на средата чрез реформи в начина на действие на правителството, администрацията и организацията на обществените услуги, както и контрол върху поведението на администрацията и гражданите чрез разкриване и наказване на корупционни действия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата