IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Официално българите със СПИН са 1585. Всъщност са 3 пъти повече

Д-р Тонка Върлева говори за проблема

Снимка: Булфото

Официално регистрираните българи, заразени с вируса на СПИН са 1585. Само от началото на годината досега са регистрирани нови 112, каза д-р Тонка Върлева, координатор на програмата "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" пред БТА.

Към същия период на миналата година броят им е бил 120. От новите заразени с вируса 112 души, 88 са мъже. 56 от новооткритите са от София, 13 - от Пловдив, 8 - от Пазарджик, 5 - от Варна. Една от новооткритите жени е била бременна. В другите региони на страната заразените са под 4 лица.

В последно време се откриват три пъти повече заразени мъже, отколкото жени, отбеляза д-р Върлева. Броят на ХИВ-позитивните в страната общо е поне три пъти повече. Младежите под 29-годишна възраст, открити тази година, са 45 на сто. Близо 10 на сто от общия брой са хора, заразени по време на престой в чужбина. През май открихме и пет деца, заразени с вируса, като едно от тях е започнало лечение, уточни д-р Върлева.

През 2011 година в страната са открити 8 бременни, заразени с ХИВ, но седем от родените деца не са били носители на вируса. В процес на уточняване е статусът на осмото дете. Увеличава се броят на бременните, които искат да се изследват, но проблемът е сред ромските жени, чиято бременност не се проследява.

Важно е бременните да се изследват, защото, когато се докаже, че майката е ХИВ-позитивна и се направи профилактика с антиретровирусна терапия, шансът детето да се роди здраво е 95 на сто. Няма риск за плода от терапията, уверява д-р Върлева.

Прави впечатление, че се запазва благоприятната тенденция до 70 на сто от новооткритите заразени да са лица, открити в кабинетите по анонимно и безплатно изследване и консултиране и в мобилните кабинети, коментира специалистът. Все още съществува стигма и затова хората се страхуват да се изследват. При уязвимите групи е много важно мобилните кабинети да бъдат "изнесени" там, където се намира групата, отбеляза д-р Върлева.

В България се очертават най-силно две уязвими групи - хомосексуалните мъже и интравенозните наркомани, но има заразени с ХИВ бизнесмени, журналисти, каза д-р Върлева. Чрез Програмата е осигурено на наркозависимите да получават чисти игли и спринцовки от 7 дропинг-центъра в страната. За първото полугодие на годината 33 285 лица от най-уязвимите групи са получили консултиране и изследване за ХИВ.

През тази година има само две ХИВ-позитивни лица, открити в местата за лишаване от свобода. В затворите се работи много активно, като веднъж седмично обучени екипи посещават 13-те затвора на територията на страната, в които има 9 000-11 000 затворници. Всички, които желаят да се изследват за СПИН, хепатит А,В и С и сифилис, могат да го направят. Изследванията са анонимни и безплатни. Лишените от свобода се ползват със същите възможности за лечение - то е гарантирано от държавата така, както на останалите пациенти, обясни д-р Върлева.

Миналата година в Софийския затвор са преминали обучение лица, лишени от свобода, които да обучават другите затворници на безрисково сексуално поведение. Това "обучение на равни" е част от превенцията на разпространението на сексуално предаваните инфекции. От януари до юни тази година 784 лица, лишени от свобода, са достигнати с различни превантивни услуги чрез програмата.

Тестът, който може да открива заразата с ХИВ чрез слюнка и за който от години се водят дискусии дали да се продава свободно в аптеките, все още не се продава свободно. Съществуват пилотни проекти в САЩ, но за Европа няма такива данни. Дискусиите са породени от това, че при установяване на диагнозата, човек изпада в състояние на силен стрес и затова е по-добре лошата новина да се научи в среда на специалисти и консултанти.

В анти-СПИН кампанията тази година, която приключи на 16 септември, са били изследвани 4 225 лица, от които 58 на сто са млади хора - под 29-годишна възраст.

Съотношението на изследвалите се мъже-жени е 46:54. От всички изследвали се 43 на сто са пожелали да узнаят ХИВ-статуса си, защото са оценили, че са имали рисково сексуално поведение. 3.7 на сто са съобщили, че са използвали интравенозни наркотици и саоценили риска, че може да са се заразили с ХИВ. 1.7 на сто от тестваните са споделили, че са имали хомосексуални контакти и това е било повод да се изследват. В тази кампания не е открит нито един положителен резултат на ХИВ/СПИН.

В кампанията през миналото лято 56 на сто от хората са посочили като основен повод да се изследват рисково сексуално поведение. Тогава са били открити двама заразени, казад-р Върлева.

Хората, живеещи с ХИВ/СПИН, които получават антиретровирусна терапия са 477. Лечението им е осигурено със средства от бюджета на Министерство на здравеопазването. Други 761 лица с ХИВ са регистрирани за проследяване в 5-те сектора залечение на пациенти с ХИВ. Преживяемостта на хора, заразени с вируса на СПИН, достига и до 25-30 години, но качеството им на живот зависи от това дали редовно се приемат лекарствата, дали са в стрес, дали боледуват от други инфекции. Лечението на серопозитивен пациент е 12 хиляди лева на година.

Антиретровирусната терапия няма алтернативно лечение, уточни д-р Върлева. Основните начини за инфектиране с ХИВ са по полов, кръвен и вертикален път - от майка на дете, когато не е направена профилактика по време на бременност. Заразата може да се предаде и чрез кърмене, припомни експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата