По думите му половината от тях инвестират част от парите си в България под различна форма - търговия, подпомагане на роднини и др.
Печалбата за България от гражданите, работещи в други държави е равна на половината от чуждестранните инвестиции в страната ни през последните 4 години, допълни Станчев.
Мигриралите българи са на възраст 30 - 45 год., като 50 на сто от тях пребивават в чужда държава нелегално, каза той. Почти всички работят, учащите са около 10 процента. Около една четвърт от мигриралите българи са с децата си, но няма данни колко от жените са родили децата си извън България, добави Станчев.
Броят на нелегално пребиваващите българи в чужбина след 1999 год. се увеличава, но пред последните две години се наблюдава намаляване на хората с нелегален статут, заяви Станчев. Според него най-много работещи българи има в Испания, Италия, Португалия и Гърция, като най-трудно се легализира престоят в Гърция.
Емигрантите в България вероятно ще се увеличат след приемането на страната ни в Европейския съюз, заради по-улеснения достъп до други държави, допълни Станчев.
По думите му чуждите емигранти в България престояват на територията на страната ни средно около 2 години. Бежанците в България са около 3400, като почти всички работят легално или не, допълни той.
От балканските страни най-много бежанци има в Гърция, тъй като държавата е член на ЕС, каза още Станчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.