Най-големият проблем на правосъдната система е съществуващият сега "модел на покровителство и зависимост в израстването в йерархията", каза Боряна Димитрова от социологическа агенция "Алфа Рисърч", която представи доклад на агенцията за ефекта от изпълнението на проект "Усъвършенстване на работните процеси в съда".
Допитване до гражданите показа, че въпреки положените усилия за реформиране през последните пет години общественото мнение остава силно скептично към постиганите резултати. Полиция, следствие, прокуратура и съд са все още сред институциите с най-нисък кредит на обществено доверие.
Като основни причини за негативното отношение се открояват корупцията, политическият натиск на различни нива и неуспехът по т.нар. "обществено значими дела". Гражданите идентифицират тромавите и бюрократични процедури като третият ключов проблем пред съда.
Същевременно, за прокуратурата се отчита ниска степен на прозрачност, а за полицията - некомпетентност и слабата професионална експертиза.
Докато общественото мнение е силно критично към постигнатите резултати от страна на институциите през последните пет години, то клиентите на съдилищата са значително по-позитивни в оценките си.
Сред клиентите на тези съдилища доминира усещането, че гражданите и бизнесът биват обслужвани по-внимателно (79 процента) и бързо (72 на сто) от страна на съдебните служители.
По-бързото и качествено обслужване се допълва от констатациите за улеснени процедури, както по отношение издаването на свидетелство за съдимост, съдебна регистрация, актуално състояние и пр. (70 на сто), така и по отношение на достъпа до информация по текущи дела (55,4 на сто). Извършената от съдилищата реорганизация и подобрение на системата за управление и контрол на делата има осезаемо положителен ефект: докато през 2010 г. 27,2 на сто от анкетираните заявяват, че делата на първа инстанция са приключвали в рамките на три месеца, то за 2012 г. това са вече 46,1 на сто. Сериозно подобрение се наблюдава и по отношение продължителността на съдебните процеси на втора инстанция, като 50 на сто от хората заявяват, че делата им са приключили в рамките на три месеца (при 41,7 на сто през 2010г.).
Въпреки тези позитивни констатации напредъкът на съдилищата-модели бива обезценен от нарасналия политически и икономически натиск върху работата на съдебната система като цяло, отчита проучването. Докато през 2010 г. 70 на сто от анкетираните клиенти са считали, че българският съд би се подал на политически натиск, то през 2012 г. подобно мнение споделят 81 на сто от анкетираните. Идентични тенденции се наблюдават и по отношение на натиска от страна на икономически групи и фирми или отделни престъпници.
Самите съдии категорично отхвърлят възможността съдът да се поддаде на натиск. Те са по-склонни да не приемат за вероятно евентуално отстъпление при политическо вмешателство или пред натиск на финансови групировки или фирми, сочи проучването.
Утвърждаването на независимостта на съдебната власт трябва да върви успоредно с налагането и спазването на професионалните стандарти, каза Проектът "Усъвършенстване на работните процеси в съда" е финансиран от фондация "Америка за България" и осъществяван от сдружение "Програма за развитие на съдебната система". Анализът се базира на изследвания, осъществени в периода май-юни 2012г. сред широката общественост, страни по дела, адвокати и съдии.