Собствениците на заведения продължават атаката си към пълната забрана за тютюнопушене.
Ресторантьорите настояват да се върне старият режим за пушене в кръчмите - половината от площта в тях да е за непушачи.
Те искат и данъчни облекчения за собствениците, приели заведението им да е за непушачи.
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и редица други организации на собственици на различни видове заведения са изпратили открито писмо до премиера Бойко Борисов с искане за промени в Закона за здравето.
По данни на браншовите организации 85% от хората, които посещават нощни клубове и кафенета, са пушачи и забраната за тютюнопушене ще доведе до свиване на разходите в ресторантьорския бранш и масови съкращения на персонал.
Ресторантьорите са изчислили, че след влизането на забраната в сила на 1 юни тази година оборотите били "паднали" поне с 20-25 процента.„Барове, дискотеки – там положението е много трагично“, съобщи Благой Рагин, президент на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Ако всяко от 17-те хиляди заведения само в София съкратят средно по двама души, това означава, че на трудовата борса ще тежат нови 34 000 души, изчисляват от бранша.
Според собствениците на заведения забраната ще намали приходите в държавата с 228 млн. лв., в това число 12 млн. лева по-малко от осигуровки, 60 млн. лв. по-малко от ДДС и от намаляване на постъпленията от данък печалба със 144 млн. лева.
Ресторантьорите предлагат да има заведения за пушачи и непушачи, които да са с различен данъчен режим.
Според собствениците на заведенията данъчният бонус може да бъде като вид стимул за тези, които изберат да забранят пушенето в собствените си заведения;
Предлагаме нашите заведения да осигурят площ за информационна кампания за вредата от тютюнопушенето стига държавата да го поиска, но да облекчи режима, каза Марин Сотиров, управител на заведение във Варна.
Певицата Хилда Казасян, която е и собственик на заведение, определи промените в Закона за здравето като цинични.
„Преди година и половина, бидейки съвестни граждани, бяхме принудени да платим десетки хиляди лева, за да обслужим изискванията на предишния закон – вентилации, преградни стени. Всички тези пари в момента с новия закон ние трябва да хвърлим в боклука, което ми стои доста цинично насред тази криза, в която ни се налага не да съществуваме, а да оцеляваме", коментира тя.
Държавата лицемерно подпомага производството и продажбата на цигари, от които печели акциз, а иска от нас да се борим с тютюнопушенето, каза Веска Костадинова, собственик на квартално кафене в Тутракан.
В края на миналата седмица здравният министър Десислава Атанасова беше категорична, че няма да има милост за пушачите.
В края на септември народните представители Стоян Иванов и Кирил Гумнеров внесоха в деловодството на парламента проект на промени в Закона за здравето, според които да се позволи пушенето в заведения, които разполагат със зали за пушачи, отговарящи на всички изисквания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.