Проблемът с агресията сред децата и учениците стана все по-сериозен и повсеместен, обяви доц. Румяна Божинова - ръководител на департамента по психология в Института за изследване на населението и човека при БАН.
Има много изследвания в тази област, които установяват, че до голяма степен агресията е свързана с насилието, показвано в медиите, във филмите и в компютърните игри, коментира доц. Божинова пред БТА.
По думите й те създават една втора реалност за децата, в която те съществуват и тя се пренася и в тяхното поведение.
Психолозите отчитат, че агресията сред децата не е само български проблем, макар че у нас той се е развил сериозно сравнително отскоро.
За поведенческия стил, изпълнен с агресия, голямо значение има и семейната среда, отбеляза доц. Божинова. Тя добави, че агресията не е само груба и физическа, тя е и вербална - всички чуваме как се изразяват сега нашите деца и как общуват помежду си.
"Като цяло отношенията в обществото ни са много по-агресивни, отколкото преди години", обобщи ръководителят на психолозите в БАН.
Тя представи статистика, според която дори децата в предучилищна възраст са станали много по-агресивни следствие на телевизията и компютърни игри.
Според специалистите за преодоляване на агресията много важни са отношенията в самите семейства, защото децата повтарят това, което реално виждат.
Младите хора, които възприемат родителите си като грижовни, добри отзивчиви, толерантни и подкрепящи ги, показват подчертано позитивно отношение към възрастното поколение впослествие, обобщи още доц. Румяна Божинова.
По думите й тези млади хора отчитат интелектуалния и професионалния потенциал на възрастните хора, зачитат техния житейски опит и са готови за сътрудничество и приемственост между поколенията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.