На този етап в бюджета няма възможност за повишаване на детските надбавки, обяви социалният министър Тотю Младенов.
“На този етап икономиката е на такова ниво и такъв БВП имаме, че не можем да осигурим повече средства. Годишно даваме общо над 500 милиона лева за изплащането на детски надбавки“, посочи социалният министър.
Той уточни, че над половината от бюджета на министерството се разпределя за тези надбавки и те се изплащат на над 80 на сто от децата у нас.
Вчера майки от цялата страна излязоха на протест с искане за увеличаване детските надбавки от 35 лв. на 50 лв. и на майчинството през втората година от отглеждането на детето, което да бъде обвързано с минималната работна заплата. В момента то е 240 лева на месец.
Социалният министър обаче беше категоричен, че сегашният размер на осигурителната вноска стига само за настоящия размер на обезщетенията.
„Общо взето това са парите, които са за тези 410 дни, в които се плаща майчинството, от които 45 дни преди раждане и еднократните помощи за майките с деца от една до две години", каза министърът.
Според него, за да има увеличение, трябва да се преразгледа осигурителната вноска за раждане и отглеждане на дете. Това обаче е много сложно, каза Младенов и допълни, че трябва да се дискутира с бизнеса и синдикатите.Социалното министерство обаче работи за въвеждането на семейно подоходно облагане, стана ясно от думите на Младенов.
Междувременно ръководството на КТ "Подкрепа" настоява обезщетенията и помощите при бременност, раждане и при отглеждане на деца да се увеличат с не по-малко от 15 процента от началото на бюджетната година.
Според синдиката е недопустимо запазването на размер на тези социални плащания на равнището им от преди четири години.
КТ "Подкрепа" за пореден път настоява за възстановяване на необлагаемия минимум и на семейното подоходно облагане, които според синдиката са били необосновано премахнати при въвеждането на т. нар. плосък данък, се посочва в позицията на профсъюза.