Българската православна църква е самоуправляваща се институция и Светият Синод няма да позволи да приема тълкувания, внушения и да работи под натиск от когото и да било, включително и от членове на Светия Синод, когато го правят извън установения ред на заседанията на Синода. Това се казва в изявление, подписано от наместник-председателя на синода - Варненския митрополит Кирил, както и от седмината митрополити, присъствали на днешното заседание.
Изявлението е във връзка с писмата на Великотърновския митрополит Григорий и на Пловдивския митрополит Николай, в които те оспорват избора на митрополит Кирил за наместник-председател и за Софийски митрополит.
В него Светият синод потвърди избора на Варненския митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква до избора на нов патриарх. В изявлението се посочва още, че не съществува като възможност оттегляне или заличаване на подпис, който вече е положен.
Писмата на Пловдивския и на Великотърновския митрополит "са известени първо в средствата за масово осведомяване, преди да бъдат представени и разгледани на заседание на Светия синод и по тях да се вземе решение", се посочва в изявлението.
"Ние, членовете на Светия Синод, сме отговорни архиереи и не бихме си позволили да се поставя под съмнение нашето отговорно служение на Бога и в полза на авторитета на родната ни Българска православна църква", заявяват митрополитите.
От Светия синод са категорични, че оспорвания на решения и процедури на органи на БПЦ пред органи извън Църквата са недопустими. "Според каноните на св. Православна църква такова поведение е наказуемо", се подчертава в документа.
"Изборът на глава на Българската православна църква не подлежи на държавен съдебен контрол. Това е каноничен въпрос и въпрос на управленско решение на самоуправляващата се БПЦ", допълват митрополитите.
Те заявяват своята убеденост, че църква и държава, както и досега ще работят за благото на българския народ и за единството на Светата ни църква.
В документа се подчертава още, че според устава и Закона за вероизповеданията българският патриарх е и Софийски митрополит. "Тези две длъжности, съчетани в една личност, са неотделими", се казва в изявлението.
"Напомняме на цялата българска общественост, че по време на вредоносния разкол претенциите на отделилите се от единството на Църквата бяха за разделянето на длъжността наместник-председател и Софийски митрополит. Не трябва да има двоен стандарт. Всичко това е преодоляно и Светият Синод спазва Закона за вероизповеданията и решението на Конституционния съд", пише в документа.
Митрополитите са категорични, че след кончината на патриарха не може да се свика Църковен събор, който да извършва промени в устава и най-вече да промени материалните условия и процедурата за избор на патриарх, преди да бъде свикан патриаршески избирателен събор, както и да се приема синодална наредба с подобен предмет.
"Всички ние като митрополити - членове на Светия Синод носим моралната отговорност пред вярващия български народ за авторитета на Църквата, който не трябва да рушим в този исторически момент", се казва още в изявлението. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.