Най-често мислим за тях като за хора без перспектива, с мрачно настояще на деца от специализирана институция и незавидно бъдеще, след като излязат от нея.
Не така стоят нещата обаче за младежите, които се срещнаха днес с президента Росен Плевнелиев в рамките на инициативата „Подкрепи една мечта”. 14-те първокурсници са напуснали социалните домове през настоящата година и са приети като студенти във висше училище.
Двама от тях - Иван Станев от Исперих и Таня Малинова от Пловдив, се оказаха позитивни млади хора с желание да променят нещо в системата.
19-годишното момче смята, че приемането му в специалност „Социални дейности“ във Великотърновския университет е съдба, защото е искал да кандидатства друго. Призна, че не е успял, но благодари на учителката, която му е помогнала да се ориентира към настоящата си специалност. Разказва, че е виждал на практика от дома нещата, които останалите му колеги все още учат само по учебници.
„Един вид се връщам там, където съм бил 12 години. Дотук нещата вървят добре, градът ми харесва, университетът е един от най-хубавите в България“, разказа момчето.
Иван поздрави съквартиранта си, който му завиждал в момента за срещата с президента. Не забрави и да поздрави колегите си от университета.
И Иван, и Таня живеят на общежитие и смятат, че условията там са добри. Наемът е по-нисък и успяват да се справят.
Момчето мислело да замине за Испания, където има близки, но искало да продължи да учи.
„12 години съм бил в институция, ако завърша, мога да помагам на деца като мен да бъдат добре“, обясни той.
Иван разсмя журналистите, като заяви, че в свободното си време обича да спи. После по-сериозно разказа, че обича да чете, любимите му книги са на Толкин. С интерес гледа филми, понякога играе футбол. „И само Левски“, не пропусна да добави той.
Таня иска да стане медицинска сестра и вече е в първи курс на Медицинския университет. Влязла е с оценката от матурата и е ходила на уроци за това. Има сестра-близначка, която обаче не е успяла да вземе изпитите.
„Смятам да се справя, не смятам да се отказвам така лесно, защото ако се откажеш сега, това значи, че в живота винаги ще се откажеш при трудност пред себе си“, категорично е момичето.
Моментът на напускането на институцията бил плашещ. „Притесних се как ще се справя сама“, сподели тя. Таня има майка, брат и сестра. Поддържа връзка както с тях, така и с децата от дома.
Приятелите от дома я питали само едно нещо непрекъснато: Трудно ли ти е? Таня отговаряла с реторичен въпрос: На кого му е лесно? Повечето искали също да кандидатстват и мъничко завиждали за студентския живот, който бил само купони. Тя обаче вече знае, че този живот има и трудна страна, свързана с изпити и подготовка.
Таня сама поиска да говори пред микрофоните. Застана без притеснение пред камерите и с известна доза кокетство. „Кога ще ме дават по телевизията, кога да се гледам“, не пропусна да попита тя. През свободното си време обича да се разхожда.
Сумата от 2 000 лева, които ще получи в рамките на кампанията „Подкрепи една мечта”, смята да изхарчи за курсове по английски и френски език и за материали по специалността. Първата година след следването, Таня мисли да работи в България, а после ще решава.
"С президента говорихме за нашето бъдеще, какво смятаме да правим", разказа тя.
Росен Плевнелиев се среща с първокурсниците след абитуриентския им бал на 30 май, организиран за младежи в неравностойно положение от президентската институция. Държавният глава напомни за обещанието си тези от тях, които влязат във висше учебно заведение, да получат еднократна финансова помощ. Със съдействието на спонсори, събраната сума е 42 000 лева. Всеки първокурсник ще получи 2 000 лева. До края на ноември Плевнелиев ще се срещне и с други младежи в неравностойно положение, които вече са в първи курс на университетите.
Президентът посочи, че младите хора формират бъдещето на държавата и нацията. Той бе категоричен, че идеята не е да бъдат подкрепени младежите, напускащи институции, а това е една от идеите генерално да бъдат подкрепени младите хора, защото бъдещето на България се решава днес в училищата и в университетите.
„Радвам се, че мога да бъда част от вашата амбиция. Бъдете борбени и в бъдеще, вярвайте в собствените си възможности“, пожела той на първокурсниците. Президентската институция ще продължи инициативата за подкрепа на младежи в неравностойно положение и догодина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.