Текстове от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление не са разписани добре. Така говорителят на Централната избирателна комисия Бисер Троянов отговори на недоволството на БСП по процедурата за определяне на състава на районните и на секционните избирателни комисии за националния референдум на 27 януари догодина.
Социалистите смятат, че Районните избирателни комисии от последните парламентарни избори от 2009 г. трябва да организират и референдума, според ЦИК обаче това няма как да се случи.
„Не е възможно една избирателна комисия, след като вече е приключила своя мандат, да бъде даден нов живот или ново начало“, каза Троянов и допълни, че заради липсата на детайлизация в закона, ЦИК е прибягнала към приложението на нормите от Изборния кодекс. Именно те се прилагали във всеки случай, който не е уреден от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Нови РИК и СИК ще има и за предстоящите парламентарни избори.
По думите му изборната администрация, която се назначава за конкретния избор, отразява съотношението на политическите сили в парламента. Изключение в Изборния кодекс е направено за ЦИК, която е с мандат от пет години.
На референдума на 27 януари 2013 година ще се гласува от 06.00 часа до 19.00 часа. Ако има граждани, чакащи да упражнят своя вот, секцията ще работи до 20.00 часа.
Всеки български гражданин, навършил пълнолетие, не е поставен под запрещение и не изтърпява накзазание лишаване от свобода, служебно ще бъде вписван в избирателните списъци по постоянен адрес. В срок от 14 дни преди деня на референдума ще може да се заявява желание за гласуване по настоящ адрес.
Ученици и студенти и лица с увреждания на опорно-двигателния апарат и на зрението също могат да не гласуват по постоянен адрес. Те трябва да се явят в изборния ден, да попълнят декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. Учащите трябва да представят и валидна студентска или ученическа книжка.
Информационно-разяснителната кампания започва 30 дни преди деня на референдума и ще приключи 24 часа преди него. Денят преди референдума ще бъде за размисъл.
Брошурата ще бъде изготвена от Министерския съвет и ще съдържа формулировката на въпроса, кратка информация за мотивите на референдума, информация за времето мястото и реда за произвеждането му. Информационният лист ще се разпрострява чрез областните и общинските администрации. Очаква се следващата седмица да бъде обявен конкурс за клипове, свързани с референдума.
Българските граждани в чужбина ще могат да гласуват в посолствата и в консулствата, без почетните консулства, съобщи говорителят на ЦИК Ралица Негенцова. Секция ще се открива при подадени поне 20 заявления по образец, публикуван на страницата на ЦИК и МВнР. Заявления ще се подават до 1 януари 2013 година.
Днес изтича срокът, в който областните управители трябва да приключат консултациите си с политически партии по места и да предложат членовете на Районните избирателни комисии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.