Професори си отправиха отново обвинения във връзка със скандала около Фонд „Научни изследвания“, който избухна, след като учени от Софийския университет и БАН изразиха недоволството си от начина на разпределение на над 14 млн. лв. от държавния бюджет за финансиране на приоритетни научни проекти.
Според недоволните някои от проектите са спечелени от приближени фирми на шефа на фонда Рангел Гюров, преподавател в Нов български университет, чийто бивш ректор е образователният министър Сергей Игнатов.
Театралният критик проф. Мирослава Кортенска пък започна гладна стачка, след като бе „отлюспена” от научния фонд.
Проф. Рангел Гюров заяви, че срещу отстранената от съвета проф. Мирослава Кортенска има сериозни данни за кражба на пари. Кортенска отрече и на свой ред обвини Гюров, че за да получи титлата доктор на науките, е съдействал УНИБИТ (Университет по библиотекознание и информационни технологии) да спечели проекти за хиляди левове.
Според проф. Емил Хорозов, бивш управител на Фонда за научни изследвания, скандалът не е от сега, но за това, че парите за наука не се радават по правилата, се е мълчало.
„Схемата на нарушенията беше описана в доклад от 15 страници, предаден на прокуратурата,” каза Хорозов пред bTV. По думите му всички конкурси се подписват от министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
„Това е формалната страна. Истинската страна е, че той оказва натиск неявно и върху мен е оказвал натиск по всякакъв начин, вика, праща хора, които да ми говорят, за да се класират определени проекти“, заяви той.
Според Хорозов такова настояване от страна на министъра е имало и за проект на проф. Кортенска, а натиск за класиране на определени проекти му е бил оказван включително от страна на Рангел Гюров.
Проф. Кортенска също обвини Гюров в „бартер“ между него и Стоян Денчев, ректор на УНИБИТ. По думите й първият получил титлата доктор на науките, а вторият проекти за хиляди левове в замяна.
Рангел Гюров заяви, че проф. Кортенска е била отстранена от съвета, тъй като срещу нея има сериознни данни за кражба на пари от Югозападния университет, на който тя е представител. По думите му тя е подправила документи, свързани със средства, които Югозападният университет е спечелил, за това е уведомена и прокуратурата. Без да има право, Кортенска изготвяла и рецензии под чуждо име. Гюров обясни, че става дума за 51 рецензии за около 10 000 лева.
„Първият неучен е проф. Гюров, който има диплома от Ангола“, заяви в отговор Мирослава Кортенска и поиска доказателства за хвърлените към нея обиди. Тя заяви, че приема обвиненията за откраданти пари от Югозападния университет като репресия срещу себе си и затова е обявила гладна стачка. По думите й няма никакъв документ, че е отстранена от Фонд „Научни изследвания“. Кортенска отрече и да е подписвала рецензии.
Ректорът на УНИБИТ проф. Стоян Денчев заяви, че университетът е на едно от първите места по печелене на проекти. Тази година Университетът по библиотекознание е кандидатствал с 14 проекта, от тях е спечелил само 3 и един в съавторство с Института по фолклор към БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.