Децата на семейства с проблеми остават травмирани за цял живот. Причината е, че много рядко родителите осъзнават какво се случва с психиката на детето и че има нужда от продължителна терапия, смятат експертите.
При насилието няма малки и големи случаи, няма важни и маловажни, всеки проблем е важен и води до травми, които трябва да бъдат предотвратени, категорични са специалистите. Директорът на дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив Надя Танева коментира пред БТА, че при всеки един проблем в семейството - финансов или при различни зависимости, може да се говори за насилие над детето.
Трябва да се обърне внимание преди всичко на психическото насилие, което е по-често срещано в семейните среди и е по-трудно за доказване, смята Танева. Според нея при тези случаи най-потърпевши са децата, независимо, че в по-голямата част "те стоят в страни от разприте на родителите си".
По думите й за съжаление много рядко родители, в повечето случаи майката, осъзнават какво се случва с психиката на детето, защото като жертва тя се опитва да съхрани първо себе си. Според нея в такива случаи трябва най-напред да потърси помощ за детето си, за да се поговори с родителя - насилник, да се потърси психолог и да се направят превантивните действия за това какво би могло да се случи впоследствие. Добре би било и учители, и педагози да имат едно наум за деца, за чиито семейства имат данни за насилие, защото при такива деца има и ранни сигнали за насилие от тяхна страна.
Като опасна за децата тенденция Надя Танева посочи случаите, когато разведени родители използват детето като "пинг-понг" за разчистване на сметки помежду си. Страшното е, че при такива случаи няма директно насилие върху децата, но пък всичко това се отразява върху тяхната психика.
Според Танева през последните години все повече жени, жертви на домашно насилие, споделят за това и търсят помощ от институциите, което е добра тенденция. Специалистът смята, че това се дължи на факта, че в общественото пространство все повече се говори за този проблем и на това, че потърпевшите могат да очакват и конкретна помощ. Не е необходимо да те пребият до синьо или да имаш доказана средна телесна повреда, за да се счита, че срещу теб се упражнява насилие, коментира ощеТанева. По-страшното по думите й е психическият тормоз, който освен жената в семейството, засяга най-вече децата.
Всеки сигнал за домашно насилие, дори и анонимен, ще бъде проверяван и проучван, като източникът му ще остава неразкрит. По този начин ще се даде шанс на съседи, преподаватели и възпитатели да съобщават за насилие без да се страхуват как ще реагира после съответното семейство, коментира проблема и Милена Кадиева от фондация "Джендър алтернативи".
Децата на семейства с проблеми остават травмирани за цял живот, твърди Кадиева. Според нея голяма част от жените попаднали в ситуация на домашно насилие, въпреки нетърпимите условия при които живеят, имат нагласата да търпят "в името на детето", като идеята е, те да израстват в пълноценно семейство, включващо майка и баща. Трагичното в една такава нагласа е, че тези деца, дори и когато не са подложени пряко на насилие, са травмирани за цял живот и голяма част от тях по-нататък в животаси изпадат в насилнически връзки. В такива случаи се оказва, че самата майка в детството си е била или жертва на домашно насилие или свидетели на такова спрямо родител, коментира още специалистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.