IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Трафикът на хора е война"

Готвят инкриминиране на продажбата на тъкани и клетки

Диана Ковачева. Снимка: Булфото

Диана Ковачева. Снимка: Булфото

Трафикът на хора е война, която трафикантите са обявили на всички човешки същества, заяви Никола Льо Коз, председател на Групата на експерти за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА).

Той взе участие в международна конференция „Превенцията в действие: Преодоляване на първопричините на трафика на хора в Европа“, която се провежда в София.

Льо Коз беше категоричен, че трябва да се наблегне на превенцията на престъплението, защото информираността е начинът да се спре съвременното робство.

Резултатите от превенцията не могат да се измерят, не можем да знаем на колко момичета и момчета сме помогнали. Резултатът не идва веднага, трябват 4-5 години, обясни от своя страна секретарят на Националната комисия за борба с трафика на хора Антоанета Василева.

Дебатът не трябва да остане само зад стените на залата, обществото трябва да чуе за проблемите с трафика на хора, категорична бе и Диана Ковачева, министър на правосъдието. Тя акцентира върху огромните доходи, които носи това престъпление на трафикантите.

Ковачева  обясни, че се надява с новия Закон за имуществото, придобито чрез престъпна дейност, да се ограничи реинвестирането на тези средства обратно в престъпната дейност.

Работна група обсъжда инкриминирането на продажбата на тъкани и клетки, обясни още министърът. По думите й НК е променян много пъти и новият текст може да стане част от новия Наказателен кодекс. Ковачева беше категорична, че това престъпление е особено актуално в момента.

При трафика на тъкани и клетки жертвите се използват главно за продажба на яйцеклетки на семейства, които имат репродуктивни проблеми.

Участниците в конференцията акцентираха и върху увеличаващия се брой жертви на трудова експлоатация.

Трябва да се търси публично-частно партньорство при решаването на този проблем, каза Петя Несторова, изпълнителен секретар на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора. По нейни думи трябва да се търси съдействие от синдикатите и неправителствените организации, за да се ограничи все по-засилващата се тенденция.

Трябва да се активизира гражданското общество, допълни тя.

Несторова цитира и доклада на ГРЕТА за България, в който се посочва, че страната ни трябва да работи по създаването на кризисни центрове за настаняване на жертви на трафик на хора. В момента има два такива, а скоро предстои отварянето на още един в Русе.

Тя сложи акцент и върху обезщетенията за жертвите, които са заложени в законодателството, но на практика механизмът не работи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата