Експертът по енергийна сигурност проф. Нина Дюлгерова прогнозира, че предстоящият референдум ще бъде положителен.
Ако трябва да говорим за 2013 г., тя е продължение на 2012-а, през която в енергиен диверсификационен план имаше няколко сериозни събития, които сега ще продължат да се развиват, посочи за БТА проф. Дюлгерова.
„Едното събитие беше политическото решение за отказ от АЕЦ "Белене", но в края на август този дебат се възобнови, което ескалира в референдум, и в момента, на 27 януари, очакваме референдума, за който прогнозите ми са, че ще бъде положителен“, посочи Дюлгерова.
Според нея това означава, че АЕЦ "Белене" ще се строи - вероятно ще бъде с американска фирма, но това, което е много важно, е да бъде с държавно участие. Тук говорим за стратегически битки между Русия и Америка в енергийната сфера, но ако трябва да защитаваме българските национални интереси, това трябва да е държавно участие във втората атомна централа в България, заяви експертът.
По отношение на газовата сфера проф. Дюлгерова припомни подписаното на 15 ноември миналата година българско участие в газопровода "Южен поток". Обявихме за национален приоритет "Набуко", който през май се трансформира в "Набуко-Запад", но през последните два месеца се оказа, че германската RWE се отказва от участие и прехвърля дела си на австрийската OMV, а последните дни на 2012 г. Турция също загатна, че вероятно ще се отказва от участие в "Набуко-Запад", посочи Дюлгерова.
Според нея това означава, че това е един "мъртвороден проект", в който България продължава да налива пари. Европа го обяви за съществен елемент от Южния енергиен коридор, но подозирам, че там ще си останат с политическите договорености и декларации, коментира Дюлгерова.
"Южен поток" през 2013 г. вероятно ще започне активно строителство с идеята да се изпревари мартенското влизане в действие на Третия енергиен пакет, за да запази монопола си върху строителството, подобно на това, което има в "Северен поток", смята Нина Дюлгерова.
Във връзка с шистовата технология и шистовия газ тя коментира, че "за голямо съжаление може би ние ще решим да правим проучвания за шистов газ". Мораториум има, надявам се да продължи да го има, каза експертът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.