IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

За малкото бебета и националната ни депресия

Проф. Константинов: "Нямам обяснение защо една нация се самоубива"

За малкото бебета и националната ни депресия

Снимка: архив Булфото

На нас ни омръзна да живеем, това е национална депресия, заяви  проф. Михаил Константинов пред БНТ по повод статистиката за бебетата, родени през 2012 година у нас.

В първите дни на 2013 стана ясен един печален рекорд от изминалата 2012 година. В България са се родили най-малко бебета от 1945 г. насам. Общият брой за 2012 е 62 хил., като за сравнение през 2011 е бил 71 хил., а през най-кризисната 1997 - 64 хил.

Константинов обясни, че причините за демографския срив са много.

Аз не знам защо една нация се самоубива. В момента една голяма част от европейските държави се самоубиват и никой не знае защо, заяви той. По негови думи трябва да спре да се говори “политически коректно“ и проблемите да започнат да се наричат с истинските им имена.

За да има възпроизводство една нация, всяка жена трябва да роди 2,1 деца, т.е. всеки 10 жени трябва да родят 21 деца. В момента нашият показател е двойно по-нисък, но има европейски държави с много по-висок стандарт, но с не много висок показател, обясни проф. Михаил Константинов.

По думите на доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека пък намаляване на раждаемостта се наблюдава от 1990 година насам и причините са комплексни. Тя обясни, че тенденцията е свързана и с възможностите за реализация и кариера при жените. Димитрова обаче беше категорична, че влошаването на икономическите условия дава силно отражение.

Хората се затрудняват в избора да имат деца, от една страна защото нямат усещането за контрол върху живота си, нещата са толкова непредсказуеми, че те не усещат в себе си силата да поемат тази отговорност, а от друга страна - не се чувстват подкрепени, когато направят избора да имат деца, коментира Цвета Брестничка, председател на Управителния съвет на асоциация "Родители".

По нейни думи средният дял от Брутния вътрешен продукт, който се отделя за подкрепа на семейството в ЕС, е 2,1 %, като има страни, в които той достига 4 %. В България този дял е 1,2 %.

Брестничка коментира и условията в образованието, положението с детските градини и здравеопазването. Според нея по Конституция се полага безплатно образование, но родителите трябва да платят, за да придобият децата им знанията, които би трябвало да получават в училище.

Според  председателя на “Родители“ малкото места в детските градини също са проблем, защото се налага единият родител да остане вкъщи, за да гледа детето, и така семейството се лишава от една заплата.

Една родилка тръгва към родилното с 1000 лева в джоба, а това не би трябвало да е така, обясни още Брестничка. По нейни думи всички тези фактори отказват хората да имат деца.

Тя обърна внимание и на малките суми, които отпуска държавата за майчински и детски, и факта, че не се стимулират многодетните семейства.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата