В четири тура бяха избрани десетте делегати от Софийската епархия - шестима клирици и четирима миряни, за Патриаршеския избирателен събор на 24 февруари. Това съобщи пред журналисти в Софийската митрополия Знеполският епископ Йоан, който ръководи днешния избор в Епархията.
Той обясни, че на първия тур са били избрани част от клириците и част от миряните, а на втория тур са били избрани всички миряни, както и част от клириците. На третия тур на гласуването "беше избрана останалата част от клириците и вече там се яви едно възражение от наш духовник за процедурно нарушение по
устава за една млада кандидатура - малко под 30 години, и на четвъртия тур я елиминирахме тази кандидатура от списъка за достоизбираемите", каза Знеполският епископ, цитиран от БТА. Той отбеляза, че на четвъртото гласуване е била избрана нова кандидатура към нужните шестима клирици и четирима миряни.
Епископ Йоан заяви, че няма благословението на наместник-председателя на Светия синод - Варненския и
Великопреславски митрополит Кирил, да огласи имената на десетте делегати от Софийската епархия за Патриаршеския събор. Преписката с избраните делегати трябва да отиде в Светия синод и там ще бъде огласена официално, каза Знеполският епископ.
По неофициални данни обаче на днешния избор за делегати на събора не са избрани проф. Аксиния
Джурова, писателят Антон Дончев и председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров. Включването им в списъците от наместник-председателя на Св. Синод и временно управляващ епархията, Варненския и Великопреславски митрополит Кирил, предизвика известни противоречия.
Възраженията срещу Джурова и Воденичаров бяха свързани с принадлежността им към бившата комунистическа номенклатура, а срещу Дончев - за предполагаемото му членство в Ордена на тамплиерите и заради книгите му, в които средновековното еретическо движение на богомилите е представено в благоприятна светлина. Софийската митрополия обаче защити в изявление до медиите своите номинации.
Епархиите на българската православна църква избираха днес делегати за Патриаршеския избирателен събор, който на 24 февруари трябва да избере нов български патриарх на мястото на починалия на 6 ноември Максим.
За делегати на патриаршеския събор с таен вот от всички епархии се посочват по петима представители - по трима клирици и по двама миряни, а само от Софийската епархия делегатите са десет души.
Извън тези 80 представители, избрани от епархиите, в Патриаршеския избирателен събор по право ще участват четиринадесетте митрополити, 19-те епископи (от които трима са и игумени на ставропигиалните манастири - Рилски, Бачковски и Троянски), ръководителите на двете духовни семинарии. Също така всеки митрополит има правото да определи за представител на събора и по един монах и една монахиня от епархията. Така общият брой на участниците в Патриаршеския избирателен събор на 24 февруари се очаква да бъде 145.
Пловдивският митрополит Николай обяви днес, че не възнамерява да прави опит за промяна на правилата в църквата и няма да се кандидатира за патриарх.
Плевенският митрополит Игнатий пък заяви, че не би се кандидатирал за патриарх, защото е на възраст и има здравословни проблеми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.