Задължителното лечение на психично болни хора става само с решение на съда, обясни пред Нова телевизия здравният министър Десислава Атанасова.
„Психично болните се водят на диспансерен отчет по желание, защото от 2000 година с промяна в закона задължителното отпадна”, обясни тя.
В момента се прави нова Национална програма за психично здраве, посочи още Атанасова. Според нея грижата трябва да е комплексна – както на държавата, така и на семейството и на социалните служби.
В последните дни темата е много коментирана след кървавата трагедия с петорното убийство в столичния квартал "Гоце Делчев".
Десислава Атанасова обясни, че при опасно поведение се уведомява полицията, вика се спешна помощ и болният се настанява в център за психично здраве или психиатрична болница.„Престоят обаче не е безкраен, а задължително лечение може да постанови само съдът”, обясни Атанасова.
По думите й, когато се касае за спешни състояния, процедурата е доста бърза - до 24 часа, но експертизата, която се назначава, трае няколко седмици, тъй като състоянието на лицето трябва да се прецени изцяло. Но при всички случаи в рамките на месец съдът се произнася, след като има съдебно-медицинската психиатрична експертиза, отбеляза здравният министър.
„В България тези пациенти се лекуват с едни от най-добрите медикаменти, на световно ниво”, убедена е Атанасова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.