IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕК ни заплаши с глоба ?17 000 на ден заради енергийни директиви

Брюксел иска действия и срещу мръсния въздух и енергийната ефективност

ЕК ни заплаши с глоба  ?17 000 на ден заради енергийни директиви

ЕК сезира Съда на ЕС заради непълното прилагане от България на директивите за електроенергията и за природния газ. Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия съобщи, че сезира Съда на Европейския съюз заради непълното прилагане от България на правилата на ЕС за вътрешния енергиен пазар. Еврокомисията освен това призова страната ни незабавно да се заеме с решаването на проблема със замърсения въздух в страната ни, както и да приеме национални мерки за енергийната ефективност в сградите.

До днес България е приложило само частично директивите за електроенергията и за природния газ. Те трябваше да бъдат въведени от държавите в ЕС до 3 март 2011 г., се казва в съобщение на ЕК.

Говорителят на ЕК Пиа Хансен поясни, че глобата за нашата страна би била по 8448 евро на ден за всяка от двете неприложени напълно директиви. Ако обаче преди решението на Съда нашата страна промени по необходимия начин законодателството си, санкции няма да бъдат налагани.

Предложените санкции са съобразени с продължителността и тежестта на нарушението. В случай на положително решение на Съда, дневната санкция се заплаща от датата на постановяване на решението до приключване на промяната на националното законодателство. Окончателният размер на дневните санкции ще бъде определен от Съда на ЕС.

Във връзка с проблема със замърсения въздух Европейската комисия отбеляза, че всяка година той става причина в Европа за повече жертви отколкото при пътно-транспортните произшествия. Проблемът касае миниатюрните частици, известни като ФПЧ10, които могат да причинят дихателни проблеми, рак на белите дробове и преждевременна смърт. Лошото качество на въздуха представлява пряка заплаха за хората, изложени на замърсяване от фини прахови частици (ФПЧ10) и се причинява от пътното движение, промишлената дейност и отоплението на сградите, уточнява комисията.

Качеството на атмосферния въздух е влошено в много държави от ЕС въпреки задължението на правителствата, съобщи Европейската комисия. Положението е толкова сериозно, че ЕК предприема действия срещу 17 държави, в които последователно е отчитано лошо качество на въздуха.

Държавите членки, превишаващи нормите за ФПЧ10, са Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Чехия и Швеция.

Днешните действия на комисията са под формата на допълнителни официални уведомителни писма срещу България, Латвия и Словения и са в съответствие с подобни мерки, предприети срещу Белгия през ноември 2012 г., както и с бъдещите производства срещу всички останали държави от ЕС, в които се наблюдават системно високи равнища на ФПЧ10 в атмосферния въздух.

Според цитираните в съобщението на ЕК последни изследвания мнозинството (56 на сто) от европейците отчитат, че качеството на въздуха се е влошило през последните 10 години.

Европейската комисия изпрати също така мотивирано становище до България, в което изисква да бъде уведомена за предприетите от страната ни мерки за изпълнение на Директивата за енергийните характеристики на сградите.

По силата на тази директива държавите членки трябва да установят и да прилагат минимални изисквания за енергийните характеристики на нови и съществуващи сгради, да осигурят сертифицирането на енергийните характеристики на сградите и да изискват редовната инспекция на отоплителните и климатичните инсталации. Освен това в директивата се изисква държавите членки да гарантират, че не по-късно от 2021 г. всички нови сгради ще са така наречени "сгради с близко до нулево нетно потребление на енергия".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата