Още не сте седнали на масата и кучето вече е там. Ако сърцераздирателният поглед няма успех, побутването с лапа или нос често успява да убеди собственика да даде някоя вкуснотия от масата. Но ако и това не подейства, винаги може да се пробва с лаене или дори виене.
„Почерпката от време на време само насърчава кучето и влошава нещата", предупреждава д-р Марина Иванова, експерт по домашните животни към „Четири лапи".
„Който иска да се храни на спокойствие, трябва да храни животното чак след като той самият е приключил с яденето. Това потвърждава естествената йерархия. Ако кучето се храни заедно със собственика си, може да реши, че се е издигнало в йерархията и да добие още претенции”, смята още д-р Иванова.
Затова собствениците на кучета не бива да се чувстват виновни - точно обратното. Кучето се нуждае от ясна структура, която да му показва къде е неговото място в глутницата, съответно в семейството. Едва тогава то ще се чувства спокойно и сигурно. Неясната йерархия от своя страна предизвиква стрес и може дори да причини агресия и неподчинение.
Експертите от „Четири лапи” предупреждават и за една често наблюдавана грешка при храненето на кучета от дребни породи, предпоставка за която е външният вид на животното.
Много стопани възприемат кучето като беззащитна, безобидна плюшена играчка, обграждат го с внимание и никога не му забраняват нищо. Така е невъзможно то да бъде дисциплинирано.
Резултатът почти винаги е разглезено животно, често с наднормено тегло, съпътстващи заболявания и развита вторична агресия, породена от чувството му за ревност. Който не може да устои на кучето си, рискува да му причини и здравословни проблеми.
„Много от нещата, които хората ядат, вредят на кучето. Пикантните, мазни, солени или сладки храни могат да имат сериозни последици за домашния любимец - увреждане на стомаха, неправилно функциониране на храносмилателната система или развиване на алергии.” обяснява д-р Иванова.
Едно от основните правила при отглеждането на куче е изграждането на стриктен режим на хранене и разходки, който да се спазва от всички членове на семейството.
Също така трябва да се спазва дневната дажба на кучето, да не се прехранва, защото това води до затлъстяване, заболявания на сърцето, черния дроб, бъбреците и други опасни заболявания.
„Ако искате да направите нещо добро за кучето си, хранете го правилно”, завършва д-р Марина Иванова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.