В момента само две държави - Холандия и Великобритания са поставили шиитската ливанска организация в „черните списъци”, като Великобритания смята за терористична организация само ‘военното крило” на „Хизбулла”, пише вестник „Шпигел”, цитиран от Фокус.
Но заради подозирания атентат на европейска територия това може скоро да се промени.
„Ако разследването докаже, че „Хизбулла” наистина е отговорна за тази ужасна атака, то трябва да има последици за тях” заявява говорителят на германския канцлер Ангела Меркел, Щефан Сайберт.
„Ние трябва да отразим сериозно последствията от българското разследване, което обяви, че „Хизбулла” стои зад нападението”, допълва министърът на външните работи на Швеция, Карл Билд.
В същото време някои членове на Европейския съюз се колебаят да поставят организацията в „черния списък”.
„Да ги наречем терористи ще ограничи връзките на Франция с Ливан и ще постави френските цели и персонал в Ливан пред риска от отмъщение”, заявява Клод Монике, бивш официален представител на френското разузнаване.
„Българският доклад не променя реалната политика. Има прекалено много димящи дула”, добавя той.
Междувременно и ливанската опозиция разкритикува остро Хизбула, съобщава израелският англоезичен сайт "Тайм ъв Израел", цитиран от БТА. Прозападното движение "14 март" на Саад Харири обвини Хизбула, която е част от коалиционното правителство в Ливан, че
държи страната за заложник на собствените си интереси.
Евентуалното включване на групировката в списъка на Европейския съюз на терористичните организации ще влоши още повече и без това тежката ситуация в Ливан в областта на икономиката, сигурността и политиката, предупреди основният ливански опозиционен блок.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.