IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Воденичаров, какво пак са недоволни долу, чуди се Борисов

Десетки учени отново протестираха пред МС

Учени протестират пред МС. Снимка: БТА

Учени протестират пред МС. Снимка: БТА

С викове "Мафия!" и "Оставка!" десетки учени протестираха под прозорците на Министерския съвет. Те поискаха за пореден път анулиране на цялата последна сесия във Фонд "Научни изследвания".

Учените очакват да се избере некорумпиран Изпълнителен съвет на фонда, който да подготви нов правилник с мерки. Събрани са 668 подписа в подкрепа на бившия управител на фонда проф. Емил Хорозов с искане той отново да го оглави.

През март 2011 година Хорозов подаде оставка, след като обяви, че проверка за дейността му в периода 2008-2009 г. е показала, че средствата в него са управлявани по съмнителен начин. При избухването на скандала в края на миналата година, той обвини бившия вече образователен министър Сергей Игнатов, че му оказвал натиск "по всякакъв начин" да бъдат класирани определени проекти.

Премиерът Бойко Борисов не подмина недоволството пред правителствената сграда и попита министъра на образованието на редовното заседание: „Воденичаров, какво пак са недоволни сега долу?“, имайки предвид протестите. Борисов дори покани снимащите протоколни кадри в началото на заседанието да останат да чуят акад. Стефан Воденичаров, "за да не ни гонят после".

"Дано да не стане практика тези, които биват класирани втори или трети, да стачкуват", заявява премиерът, според когото "тогава ще се обезсмисли смисълът на конкурса".

"Обикновено учените не стачкуват, учените си работят и искат да се работи по правилата", успокоява го новият образователен министър и коментира, че това е "рядка марка, а нещата трябва да влязат в рамките на научната етика“.  И аз така смятам, ама видно е, че не е така, въздъхва Борисов.

Вчера премиерът беше на срещата в образователното министерство, на която стана ясно, че младите учени не са се отказали от протестите.  Самият министър призова за време и търпение, а днес отново се наложи да успокоява страстите.

Борисов го препита набързо по темата пред министрите:  „Как ще отговорите на въпроса, че преди започването на конкурса има колективи или проекти, които са били отхвърлени и не са допуснати до участие поради някаква причина и не са участвали в състезанието?“

Министърът отговаря, че административно отхвърлените 625 проекта ще минат през нови рецензенти и ще бъде открит нов конкурс. Воденичаров смята, че по този начин нещата ще бъдат решени справедливо.

Сегашният правилник за работа с Фонд „Научни изследвания“ е ограничил влиянието на Министерство на образованието върху неговото управление. Трябва да има технологично време да създадем новото ръководство на този фонд, да направим ревизия на всичко, станало вътре, обяснява той.

Воденичаров напомня, че касира проекти в две направления за 6 млн. лева. Според него обаче другите сесии не трябва да бъдат закривани, докато не минат през рецензенти.

Причините за касирането са намерени „доста забележки“ при проверката на Инспектората на Министерския съвет. И пред министрите и впоследствие пред журналистите, министърът обясни подробно, че всички мерки, които могат да бъдат взети съгласно законодателството и правилата, които съществуват, са взети.

Шест от девет членове на Изпълнителния съвет на фонда вече са подали оставки. Поканени са научните институции да представят нови кандидати за членове и вече има предложения от Селскостопанска академия и Софийския университет.

Нужно е технологично време, за да има ново ръководство на фонда и да се предприемат необходимите мерки, отново коментира министърът, който даде една седмица за това. „Така умозрително да се закрие цяла сесия, научната практика според мен не позволява“, добави той.

Първо ще бъде направен преглед на всичките процедури, които са направени досега, и след ситуирането на новото ръководство ще бъде обявена нова сесия, в която ще участват и административно отхвърлените 625 проекта, и тези, които не са били класирани, обясни той.

По думите му има пари за извънредна сесия. Воденичаров изтъкна, че трябва да се спазят „всички нормативни документи и духа, който има в научната общност“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата