Прокуратурата влезе на проверка днес преди обед в електроразпределителните дружества от групите на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про.
Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че прокуратурата препоръчва в писмо на министъра на икономиката да упражни правомощията си и да предприеме необходимите действия за намаляване крайната цена на тока, като наложи допълнителни задължения на всички дружества.
Тази възможност е уредена със закон, но само в извънредна ситуация. Трябва да мислим за българския гражданин, който ще получи следващи сметки за ток, заяви Цацаров.
Предмет на проверката са разходите за външни услуги и сделки между свързани дружества. Всяко ЕРП се проверява от екип от прокурори и данъчни служители. Цацаров увери, че всичко това не са действия срещу чуждестранни инвеститори.Първите резултати от започналата днес проверка ще са известни на 22 март, екипите ще имат една седмица да изготвят и представят доклади. До 5 март трябва да бъде представен и доклад от проверката на ДКЕВР.
Проверяват се и всички досъдебни производства, които са прекратени и са за енергийни дела, обясни Цацаров. Той е отменил заповед на Галина Тонева, с която наблюдението на преписки и досъдебни производства е било възложено на прокурор, без да се спази принципът на случаен подбор.
Главният прокурор каза, че съществуването на посредниците е една от основните причини за цената на електроенергията. По думите му присъствието на стотици хиляди граждани по улиците показва как е бил решаван този въпрос през годините.
Нямаме поводи за притеснение, защото сме спазвали законите и сме работили в съответствие с нормативната уредба, заявява Петър Докладал - регионален мениджър на ЧЕЗ за България, в съобщение до медиите по повод на започналата проверка от Софийската градска прокуратура и Националната агенция за приходите в дружествата на ЧЕЗ.
Ще окажем съдействие на проверяващите органи и ще продължим да изпълняваме задълженията си професионално, посочва Петър Докладал, цитиран от пресцентъра на ЧЕЗ.
Енерго-Про не е уведомявана за предстояща проверка в компанията от държавни институции. Първата информация за проверка от прокуратурата получихме от медиите, съобщиха от компанията в съобщение до медиите.
Представителите на прокуратурата пристигнали в компанията днес около 11:30 часа. Енерго-Про ще им окаже пълно съдействие и ще им предостави необходимата за извършване на проверката информация.
Компанията няма притеснение от извършването на проверката, тъй като принципно е обект на постоянен контрол през годината от различни държавни институции, нещо повече, ние приветстваме подобни проверки, които ще помогнат в обстановка на обществено напрежение да покажем, че поддържаме високи стандарти на професионализъм и спазване на законите в нашата дейност, се посочва още в съобщението.
Представители на Окръжна прокуратура Пловдив и на Национална агенция на приходите започнаха проверки и в дружества от групата на EVN България в Пловдив.
"От страна на EVN България беше декларирано пълно съдействие на проверяващите екипи, изпълняващи своите задължения.", се посочва в съобщение на EVN до медиите. Дружеството напомня, че вече е било обект на подобни проверки през 2010 г., когато след посещение на ДАНС в няколко клиентски центъра на дружеството, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е извършил детайлен одит на дейността на дружеството.
"В резултат на предписанията на този одит EVN България извърши промени, изцяло в съответствие със законовата и регулаторна рамка.", се казва още в официалното становище на компанията.
По повод на предложението на прокуратурата министърът на икономиката да се възползва от правомощията си и да намали цената на тока Добрев заяви, че по-добрият вариант е намаление на цената от ДКЕВР.
„Възложил съм още вчера на юристите в министерството да работят по този въпрос. В чл. 70 обаче допълнителните задължения, които аз мога да наложа, са по три хипотези: едната хипотеза е - режим на тока, другата хипотеза е - опазване на околната среда и третата хипотеза е – защита на обектите, представляващи критична инфраструктура в енергетиката. В тези три хипотези не е включено намаляване на цената на тока. Ако все пак може да бъде използвана една от тези хипотези, лошото е, че те не намаляват цената трайно, а тя се намалява и след това – извършените допълнителни разходи се признават като разходи в следващия регулаторен период. Това означава, че намалението, което би се получило сега, трябва да бъде компенсирано в същия размер на увеличение, в следващия регулаторен период”, обясни министър Делян Добрев.
„Ние работим и по този вариант, но по-добрият вариант е – преразглеждане на цената от страна на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране с цел търсене на начин да се оптимизира цената“, смята Добрев.
Той уточни, че решението на ДКЕВР променя цената трайно, без да трябва да се възстановяват каквито и да било разходи на дружествата. Докато дори и да намери правно основание за заповед на министъра, тя ще намали цената, но изгубените приходи и възникналите допълнителни разходи трябва да бъдат компенсирани в бъдеще, каза Делян Добрев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.