Водачите на протестите, които доведоха до оставката на правителството в България, се опитват да постигнат съгласие за създаване на политическа партия, която да се бори за властта на изборите през май.
Въпреки че стотици хиляди хора протестираха през последните месеци срещу корумпираната според тях политическа класа, която не успява да подобри стандарта им на живот, този импулс сега отслабва и протестните лидери се карат помежду си, съобщава Ройтерс, цитиран от БТА.
При липсата на единно протестно движение вотът вероятно отново ще бъде разделен между двете най-големи партии - ГЕРБ на министър-председателя в оставка Бойко Борисов и БСП - и две-три по-малки формации.
Социологическите проучвания прогнозират, че никоя политическа сила няма да спечели мнозинство, но липсата на нова партия ще направи по-лесно съставянето на коалиция. Това парира опасенията, че може да се наложи произвеждането на повторни избори.
Липсата на представителство в парламента обаче вероятно ще означава, че недоволството на най-непреклонните протестиращи ще продължи, заплашвайки избирателната активност през май и може би отслабвайки още повече мандата на новото правителство.
Организаторите на протестите се надяваха да привлекат доста хора вчера, за да поддържат импулса, но броят на демонстрантите беше значително по-малък, отколкото предните седмици.
Президентът Росен Плевнелиев, който утре ще назначи служебно правителство, се опитва да потуши гнева чрез преговори с протестните лидери. Но планът му за 35-членен обществен съвет, който да съветва служебното правителство, се провали, след като представители на протестиращите се противопоставиха на включването на някои богати бизнесмени в него.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.