Средният успех на държавата в грижата за децата е 2.90. Това е записано в „Бележник 2013“ - доклад на Национална мрежа за децата, който показва степента на изпълнението на ангажименти, свързани с политиките за деца и семейства и поети от правителството.
„Бележникът оценява, както в училище, как правителството и администрацията са изпълнявали държавните ангажименти към децата през изминалата календарна година. Това е документ, който е критичен и има за цел не просто да посочва грешките и недостатъците на държавата, а да дава алтернативен поглед за подобряване на политиките за децата“, обясни Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
Най-ниска е оценката в здравеопазването – едва 2.38. В България няма развита мрежа за психиатрична помощ за деца. Липсват програми за психично здраве на децата на всички равнища, се отчита в доклада.
В доклада е отбелязана тревожната статистика на опитите за самоубийство и самоубийствата сред децата. През 2011 г. 449 деца са посегнали на живота си, от тях 394 са момичета. Броят на децата, пострадали от престъпления, остава без съществени промени, като се наблюдава значителен превес на момичетата.
Ранната раждаемост спада, но остава сравнително висока (7799 деца за 2011 г.), с всички здравни и социални последици за майката и детето. Устойчиво висок е и броят на абортите на момичета до 19-годишна възраст.
По брой на ражданията и абортите на момичета във възрастта от 15 до 19 години България, заедно с Русия и Украйна, е на първо място в Европа.
България е на четвърто място сред европейските страни с най-високо разпространение на тютюнопушенето в юношеска възраст.
Всеки пети ученик на 16 години е консумирал 20 и повече пъти алкохол през последната година, а 64% от учениците са пили алкохол през последния месец. 26% от учениците на 16-годишна възраст поне веднъж са опитвали някакъв наркотик.
Нарастват хранителните разстройства сред децата. Според последното изследване 20% от подрастващите са с риск от анорексия, като 20.4% от момичетата на 14-19 години и 8% от момчетата в тази възраст имат проблеми в хранителното поведение, е записано още в документа.
Показателят „риск от бедност и социално изключване” при децата в България е 51.8% при средна стойност за ЕС 27%. Бедни са 28.9% от всички деца в страната, което представлява нарастване с 2.2 процентни пункта в сравнение с предходната година. От 65.2% през 2009 г. бедността сред домакинствата с три и повече деца се повиши до цели 78.2% през 2010 г., се посочва в доклада.
Просветното министерство отчита разработени програми и проведени обучения за учителите по превенция на агресията и насилието в училище, но не е посочено колко учители и ученици са обхванати.
Докладът препоръчва да има омбудсман за детето, който да следи за спазването на правата на децата и модернизиране на българското училище чрез нов закон за образованието.
Предлага се също да се установят стандарти за превенция на изоставянето на бебета и да се подобри работата, свързана с процеса по деинституционализация и услугата приемна грижа.
Създаване на центрове за майчино и детско здраве във всички области, развитие на мрежа за психиатрична помощ и подкрепа за деца и млади хора в цялата страна и спешни мерки за намаляване на детската смъртност в областите с най-високи показатели също са сред препоръките в доклада. Предлага се също въвеждане на регистър на извършителите на сексуални престъпления срещу деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.