IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сакскобургготски доволен, че помогнал на България

Бившият премиер за управлението на страната, за семейството си

Симеон Сакскобургготски с внука си Симеон Хасан. Снимка: Булфото

Симеон Сакскобургготски с внука си Симеон Хасан. Снимка: Булфото

Симеон Сакскобургготски изразява удовлетворение, че е успял да помогне за реализирането на една от стратегическите цели на България – връщането й в европейското семейство.

„Щастлив съм, че имах възможност лично да помогна за връщането на България в общността на европейските държави. За това още през 1905 г. е мечтал моят дядо – цар Фердинанд I, при провъзгласяването на независимостта на България. Съдбата реши на 25 април 2005 г. заедно с президента Първанов да подпишем договора за присъединяване на България към ЕС. Това беше един от приоритетите на моето правителство и стратегическа цел на България“, казва Симеон Сакскобургготски в обширно интервю за руското издание „Ехо на планетата“, отпечатано под заглавие „Цар Симеон II: Чувствам се космополит“.

Симеон Сакскобургготски разказва за вълнението си, когато за първи път се върна в България през 1996 г. след половинвековно изгнание. „Особено силно помня посрещането, когато хиляди хора бяха излезли по улиците, за да приветстват своя монарх. Обикновени хора, които не познавах, разказваха спомени за довоенната страна, за царуването на цар Борис III. Тогава почувствах, че въпреки пропагандата хората са съхранили добри чувства към родителите ми. Тези чувства са се предавали от поколение на поколение в много семейства. Българите пазеха снимки, сувенири, напомнящи им за времето на тяхната младост. А за това е можело да бъдат подложени на репресии“, обяснява Сакскобургготски.

„Така че завръщането ми беше много емоционално. През всичките години на емиграция, далеч от родината, толкова пъти съм си спомнял за българските планини, за невероятно красивата природа“, споделя той.

„Понякога се шегувам със себе си, че имам две шапки на главата“, казва Сакскобургготски в отговор на въпрос как е успял да съчетае в държавната си дейност двата си статута – на премиер, а „в същото време вие оставате цар на България, православен човек“.

„Да, имаше такъв момент на съчетаване на историческия и чиновническия статут. Но не бих казал, че в това трябва да се търси някакво противоречие. Напротив, винаги съм смятал, че не е важно от каква позиция човек служи на родината си. Когато поех толкова голяма отговорност, страната се разкъсваше от противоречията на двуполюсния партиен модел. В обществото се чувстваше пренапрежение. Трябваше да бъде стабилизирана държавата, да бъдат привлечени чужди инвестиции, да се осигури значителна подкрепа за реформите. Трябваше да се укрепи международният имидж на България“, обяснява Сакскобургогтски.

Работа е имало толкова много, че изобщо не е имало време да се мисли за противоречия между историческата титла и премиерския пост. „В крайна сметка аз съм български гражданин и в това си качество съм удовлетворен, че успях да помогна на родната си страна в труден за нея момент“, казва Сакскобурготски.

Сакскобургготски заявява в интервюто, че се чувства космополит. Той посочва това в отговор на казаното от руския журналист, че първоначално е учил в България, после в Египет и Мадрид, както и във военна академия в САЩ, баща му е православен, майка му католичка, а самият той е женен за испанка. Сакскобургготски добавя към всичко това, че и родословното му дърво е свързано с много страни.

Запитан дали мисли за евентуално връщане на монархията в България, Сакскобургготски казва, че към този въпрос трябва да се подхожда внимателно. „Не е тайна, че съвременните европейски монархии се развиват успешно, но там жизненият стандарт е висок, гражданите са социално защитени. Там отдавна има укрепнала демокрация. Готово ли е обаче обществото за възстановяване на монархията в България – това е съвсем друга тема“, казва Сакскобургготски.

Според него отношенията между София и Москва трябва да се поддържат и развиват във всички сфери, защото „ни свързват историята и православната вяра. Радвам се, че днес нашите държави преминаха към прагматични отношения, зачитайки взаимния си интерес“, казва бившият премиер.

Сакскобургготски обяснява, че и до днес поддържа контакти с руски политици и дипломати и смята, че има голям потенциал за развитие на икономическите и културните връзки. „Като политик и монарх винаги съм се стремял да откриват аспектите, които обединяват хората. Смятам този подход за по-полезен и ефикасен от всякакви конфликти и спорове“, казва той.

Във връзка с широкоразпространената версия, че неговият баща цар Борис III е починал от отравяне малко след като се връща от Германия, Сакскобургготски казва, че отравяне така и не е било доказано. „През изминалите години бяха положени немалко усилия за установяване на истината, но безуспешно. Аз като прагматичен човек се старая да се придържам към фактите, а не към митовете“.

Сакскобурготски специално изтъква ролята на цар Борис III за спасяването на българските евреи.

Симеон Сакскобургготски разказва и за голямото си семейство. „Радвам се, че със съпругата ми царица Маргарита успяхме да възпитаме добри деца, да им осигурим необходимото образование“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата