През следващата година с 18 процента трябва да се увеличи единният разходен стандарт за издръжка на учениците, ако управляващите не искат наесен учителите да са по улиците. За това предупреди президентът на КНСБ Пламен Димитров на конференцията "Идентифициране на социални и икономически последици от въвеждането на системата на делегираните бюджети за учителите", цитиран от БТА.
Системата на делегираните бюджети в училищата беше въведена през 2008 г. след голямата учителска стачка, започнала през септември 2007 г. и продължила 40 дни.
Делът на финансиране на средното образование през 2008 г. беше 3,5 на сто от БВП, а през 2013 г. е 2,6 на сто, припомни Димитров. Той призова финансирането в системата на образованиетода бъде увеличено, за да може то да бъде и справедливо разпределено.
Председателят на СБУ Янка Такева каза, че сега усредненият стандарт за издръжка на ученик в страната е 1528 лева, а ако има увеличение с 18 процента, той ще стане 1834 лева. Делегираните бюджети на училищата се формират според броя на учениците.
Пагубно е да има училища гиганти с много голям брой ученици само заради средствата, които "носят" те от единните разходни стандарти, заяви на конференцията Такева. Тя каза, че в едно училище не трябва да има повече от 800 ученици, а вече имало училища с 1200 и с 1500 ученици, като училища се надпреварвали също кое от тях първо ще има и 2000 ученици.
С около 1200 ученици в София са 18-то СОУ, 31-во СОУ, 32-во СОУ, 51-во СОУ, 137-мо СОУ, съобщи Янка Такева. По думите й с 1500 ученици има училище в Русе.
71,7% от българските учители не са доволни нито от размера на основната си заплата, нито от диференцираното заплащане, показаха данните от проучване на Синдиката на българските учители към КНСБ.
Колкото повече нараства възрастта на учителите, толкова по-голяма става и неудовлетвореността от заплатата.
Най-доволни от възнагражденията са младите преподаватели под 25 години, а най-малко доволни - тези над 56-годишна възраст.
Въпреки недоволството на учителите от заплатите, директорите смятат, че системата на делегираните бюджети стимулира собствените приходи на училищата. От наеми печелят 22% от анкетираните, други 38,1 на сто - участват в проекти, от дарения и спонсорство - 10,3 %, от аренда на земи - 8,1%, от образователни услуги - 3,1 на сто.
При някои училища собствените приходи достигат до 15-20 % от бюджета им. Близо 15 на сто обаче декларират, че нямат нито лев собствени приходи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.