Седемдесет и три процента от хората са убедени, че службите от МВР са извършвали нерегламентирано подслушване, сочат резултатите от най-новото изследване на "Сова Харис", пише "Преса".
Това е голямо мнозинство; почти за 3/4 от хората аргументите на прокуратурата са много убедителни. Освен това, този път гражданите са уверени, че прокуратурата си е свършила добре работата, коментира социологът Васил Тончев.
Цели 77 на сто смятат, че отговорността трябва да се поеме от Цветан Цветанов.
"Резултатът от мача ГЕРБ - БСП е 3:2. Ако ГЕРБ бие на тези избори, това е бараж. Очертава се коалиция между ГЕРБ и "Атака". Въпросът е как и на каква международна цена. Защото появата на Сидеров във властта на една европейска страна не е добра новина за България", анализира в интервю за "Труд" социологът Андрей Райчев.
Според него скандалът с подслушването не се е отразил на рейтинга на ГЕРБ. Иска се обаче смяна на поколенията. Нещо принципно ново. "Същото касае и социолозите. След тези избори аз сериозно се замислям дали ще продължа със социология. Решил съм да престана да се занимавам с рейтинги, с числа", споделя Райчев.
Държавният резерв е на 70 процента празен, алармира на първа страница "Труд". Това става ясно от доклад на агенцията за дейността през 2012 г., с който изданието разполага. Само допреди три години складовете на ведомството бяха пълни наполовина. Оттогава досега резервът не е купувал нищо друго, освен горива, показва справка в регистъра за обществени поръчки. В същото време ведомството непрекъснато продава стоки, защото им изтича срокът на годност.
"В следващия си мандат ще поставим акцента върху доходите, социалната дейност и образованието", заявява пред "Труд" Тотю Младенов, водач на листата на ГЕРБ във Враца. По повод обещанието на БСП да разкрие 250 000 нови работни места, Младенов коментира: "Ние не хвърляме прах в очите на хората, не ги заблуждаваме с нереалистични цифри. Едно от нещата, които ни отличава от БСП, е, че предлагаме реализъм и конкретни решения. Държавата може да дава работни места само в администрацията, а знаем, че разширяването й създава предпоставки за неефективност. Така разбирам обещанието на БСП. Нека бъде ясно - заетостта се осигурява от бизнеса и от усвояването на средства по европейски програми."
В интервю за "24 часа" Петър Кънев, зам.-председател на КРИБ, коментира: Бизнесът създава работните места, но само ако има пазар. С разумни политици. С финансов министър, които не говори повече от веднъж седмично. С предсказуемост, със затягане на контролните органи, за да не рекетират. И с успокояване на населението, за да се отпуши потреблението. В момента има 38 организации, които воюват със средния и малкия бизнес. Това са организации, които във всеки един момент могат да влязат, да те глобят, да ти напишат актове, дори да ти запечатат обекта.
Секретарят на президента Росен Плевнелиев по отбраната и сигурността - Васил Маринов, е подал предизвестие, че иска да напусне поста, твърди "Труд". Маринов е поискал да прекрати трудовото си правоотношение по "лични причини".
Старшите учители в 97 школа в страната се оказаха с по-ниски основни заплати след увеличението от 8 процента, алармира под глава "Телеграф". Причината за този абсурд е, че за да вържат бюджета, училищни директори са "резнали" т.нар. стъпка за стаж. По този начин са взели по 40-50 лв. от трудовите възнаграждения на дългогодишните даскали.
На вътрешна страница "Телеграф" засяга друг образователен проблем. 3000 души ще се явяват повторно на матури. Ваня Кастрева, шеф на РИО - София споделя: "Децата не са покрили общообразователния минимум. На този проблем комплексно трябва да търсим отговор. От една страна, вината е на ученика. Не може ти да разчиташ учителят да ти приведе знанието, ако самият не се стремиш към него. Говорим за 18-годишни младежи и девойки, които ако не знаят, че в този живот нещата се постигат с труд, няма как да бъдат успешни хора нататък. Двойките за мен са неположени усилия."
Властите в Берлин ще стягат временен приют за ромски имигранти от България и Румъния, информира под глава "Новинар". Идеята е залегнала в програма, с чиято помощ германската столица ще се бори с прииждащите чужденци и нарастващото социално напрежение в страната. Финансирането й обаче все още е под въпрос.
Страната губи годишно около 1 млрд. лв. основно от ДДС заради контрабанда на храни, които се продават на тържищата в страната. Там се търгуват главно плодове и зеленчуци. Тези шокиращи данни съобщава пред "Преса" Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. За сравнение приходите от ДДС от внос за м.г. са само 3,7 млрд. лв. Със сигурност загубите са много по-големи в цялата хранителна система. Икономисти пресмятат, че общо в хазната не влизат около 5 млрд. лв. заради сивия сектор при храните. Според родни производители контролът по границата ни е силно занижен.
Вече втори сезон 210 км от "Тракия" остават без бензиностанции, подчертава в интервю за "Преса" шефът на пътната агенция Лазар Лазаров. "Дали сме разрешение на всички, които са заявили интерес, а виждам да се строи едва на две места. И всичко е в начален етап. Масово се говори, че собствениците на имотите са решили, че това е златна кокошка и се пазарят с инвеститорите за огромни суми. Компаниите логично се дърпат. Това ни създава големи трудности, защото сега трябва да се превърнем в оператори на WC. До края на април ще бъде обявена поръчка за доставка и обслужване на 30 химически тоалетни", посочва Лазаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.