Списание "Ехото на планетата" - издание на ИТАР-ТАСС, публикува обширна статия, посветена на Симеон Сакскобургготски и озаглавена "Трудната професия цар".
Авторът отбелязва, че България има ново правителство, чието формиране сравнява с "тежко раждане". Парламентът гласува нов кабинет, в който "отново преобладават социалистите", но чието ръководство е възложено на безпартийния Пламен Орешарски, "квалифициран финансист" с голям опит. Този факт обаче плаши половината от населението на България, защото Орешарски няколко години е бил начело на министерството на финансите, а заплатите и пенсиите са си останали ниски. "Затова пък някои българи с носталгия си спомнят правителството начело със Симеон Сакскобургготски - български цар, върнал се в родината си след дълго изгнание", се казва в статията.
Кореспондентът на изданието разказва за срещата си с бившия български премиер, който го е приел в своята резиденция "Враня".
Преди това той дава обща картина на политическите настроения на българите и пише, че по-възрастните открито критикуват сегашната власт , че "мнозина са за "връщане към съветските времена". Младите не крият, че не виждат бъдещето си в България и казват, че ще заминат за Германия, Франция или за Щатите. За Русия изобщо не споменават, отбелязва кореспондентът на руското издание, който пише за българските монархисти, за аргументите за и против монархията в българското общество.
В интервюто за списанието Симеон Сакскобургготски говори за усилията на тоталитарната пропаганда да изопачи всичко, свързано с царското семейство, и отбелязва, че за щастие вече има ново поколение историци, способно да отдели истината от лъжата.
На въпрос дали някой от децата му може да претендира за царския престол, Симеон Сакскобургготски отговаря, че никой не може да го направи, тъй като по традиция "въпросите за наследяването на престола се решават от Народното събрание". "Да, моите синове носят титлите български князе, но в дадената ситуация е некоректно да се поставя въпросът за нечии претенции за царския престол", казва Сакскобургготски.
Говорейки за перспективите на монархиите в Европа, той отбелязва, че народът избира и че в Европа има монархии, които са много успешни и демократични, дори по-демократични от някои парламентарни републики.
Руското издание отделя доста място на резиденцията "Враня". Пише, че нито български полицаи, нито обикновени граждани са знаели къде живее монархът и подчертава, че на входа към резиденцията няма охрана. По този повод е цитирано мнението на бившия премиер, че това е странно, тъй като в други държави "августейши особи" и още повече бивши политици имат сериозна охрана.
Симеон Сакскобургготски разказва любопитен епизод от миналото - как през 1975 г. заедно със съпругата решил да замине инкогнито за тогавашен Ленинград и използвал италиански паспорти, в които по тяхно желание те били записани като граф и графиня Рилски, както се подписвал понякога и баща му, Борис Трети. Малко по-късно станало ясно, че съветската държавна сигурност е знаела кой се крие зад псевдонима граф Рилски и не е попречила на членовете на българското царско семейство да влязат в СССР.
Радвам се, че отношенията между нашите две страни постепенно се нормализират, казва Симеон Сакскобургготски в края на интервюто. Той посочва, че двустранните връзки имат голямо бъдеще, че много руски туристи посещават България и подчертава, че преди всичко трябва да се подхожда прагматично и да се определят областите на деловите контакти. Сътрудничеството с Русия дава много възможности, които България би могла да реализира, включително в търговско-икономическото партньорство, казва Сакскобургготски и добавя, че в това отношение той винаги "се опира на историята, а тя дава необходимите уроци".