Събитията от последните месеци показаха, че улицата е мястото, на което хората могат да изразят мнението си и да защитят правото си на демократичен живот. Това заяви професорът по философия и социология от Нов български университет Лидия Денкова в интервю за България он ер. Гражданските позиции и идеи, които обединяват хората се формират в едно ново пространство – интернет.
Според проф. Денкова, в началото на прехода у нас бяха интересни елитите, а днес това са гражданите. Институциите се занимават с механиката на политиката, а гражданите с нейната динамика. Улицата на протестите и идеите е многолика: от Орлов мост през Тахрир и Таксим. В последните години обаче се наблюдава и развитието на една нова улица – електронната - в Туитър, Фейсбук, интернет форуми, чатове, блогове.
Електронната улица започва сама да филтрира онова, което има смисъл, което може да бъде жизнено и което може да бъде развито. Според професор Денкова, добрите идеи се раждат в електронното пространство. Именно, за това и на властта й е трудно да я контролира.
„На властта й е трудно да контролира улицата, защото е безжизнена, а улицата е жизнена. Защо властта е безжизнена? Защото тя има една единствена и ограничена цел и тя е точно абсолютната власт, силата като такава. Силата да управлява, силата да използва, силата да манипулира.
А гражданите имат право да разсъждават, да дават предложения и да подобряват условията си за животронната улица, обобщи тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.