Трябва да бъде преосмислен начинът за управление на специализираните болници за рехабилитация. Това каза министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева, след като разгледа една от специализираните болници за рехабилитация в Кюстендил, и определи състоянието й като плачевно.
Според нея има много пропуснати възможности за балнеологията и рехабилитацията в България, които би трябвало да бъдат един от приоритетите за развитие.
„В нашата природа има вода, има лечебна кал, има лечебна луга. В другите страни в едно гьолче правят туризъм, а ние при свръхщедрост на природата не я реализираме по никакъв начин“, коментира тя.
Заради това вероятно ще има преосмисляне за това дали най-добрият начин за управление на всички такива болници е те да бъдат под една шапка.
"В днешно време е трудно да се управлява едно лечебно заведение, мога да си представя какво е да се управляват 14 такива заведения", каза министърът.
Според нея е необходимо в известна степен специализираните болници да имат самостоятелност, за да може всяко такова лечебно заведение да реинвестира собствената си печалба, "а не тя отнякъде да се прибира и по други критерии да се пренасочват парите за други места".
Министър Андреева посочи, че вариант за управлението на специализираните болници в страната е те да бъдат децентрализирани, или да се върви към съвместно участие на държавата и общините в управлението им.
Министърът каза още, че се надява да изпълни и ангажимента, обещан от предишните управляващи, за отпускане на 600 хиляди лева за ремонт на специализираната болница за рехабилитация в Кюстендил.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.