IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Строежът на магистрали зацикля

Преглед на печата на 17 юли

Снимка: БТА

Снимка: БТА

"Строежът на аутобани зацикля", алармира на първа страница "Труд". Причината е, че Конституционният съд забрани на държавата и общините първо са вземат частен имот, а след това да го плащат. КС отмени и правилото хората да бъдат уведомявани чрез "Държавен вестник", че земите им се отчуждават. Решението му защитава неприкосновената по конституция собственост на гражданите, но може да забави изграждането на големи инфраструктурни проекти.

Сред тях са разширението на метрото в София, довършването на магистралите "Хемус" и "Струма", скоростните пътища Русе -Свиленград, Ботевград - Видин, както и газопроводът "Южен поток".

“Решението е справедливо, но при положение че имаме бърза и ефективна съдебна система, а не да трябва да чакаме с месеци и години решението на съда”, коментира изп. директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова. Тя добави, че връщането на стария ред ще блокира инвестициите на местните власти. Засегнати ще са бъдещи проекти за общински пътища, ВиК инфраструктура, депа за боклук.

Ден след като премиерът Пламен Орешарски обяви, че кабинетът не възнамерява да поема извънреден външен дълг, правителството си отвори вратичка за емисия до 1 млрд. лв. на външните пазари. Тази възможност се допуска в публикувания вчера законопроект за изменение на закона за държавния бюджет за 2013 г., подчертава на първа страница "Сега".

На фона на драматични съобщения за големи дупки в приходната и разходната част от бюджета актуализацията му се оказа семпла, а според експерти – и ненужна. Дебатът по нея ще бъде претупан - за получаване на становища финансовото министерство е отпуснало 3 дни срок - до четвъртък включително, при минимум 14 дни, заложени по закон.
 
Вторият опит на кабинета Орешарски" да назначи нов директор на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) е на път да повтори фиаското с избора на Делян Пеевски, коментира "Сега". Причината е в биографиите на двамата нови кандидати. Това са и.д. шефът на ДАНС Владимир Писанчев и директорът на "Класифицирана информация" в агенцията Недялко Недялков.

Писанчев е участник в скандала "Галерия" - делото за подслушване на негови колеги, журналисти и политици. Подписът му седи върху утвърждаване на началото на разработката, а подслушването е наредено от бившия шеф на ДАНС Петко Сертов. Интересни факти за Недялков, който е напълно неизвестен, излязоха от раздадената при изслушването негова автобиография. Изданието намира връзка между него и компанията "Елмаз 24", която беше замесена в скандала "Петролгейт".

В интервю, поместено на страниците на "24 часа", Писанчев коментира: Най-важното е да се борим с икономическата криза и да напълним бюджета. Имаме доста работа - по контрабандата, по корупцията, по борбата с измамите, по еврофондовете, има много какво да се прави и затова трябва да помогнем на правителството да напълни бюджета.”

"ГЕРБ заявиха, че ще се обърнат към Конституционния съд по повод легитимността на вота. Получиха своя отговор. От тук насетне те трябва да действат в рамките на правилата и законите на демокрацията. Начинът да се говори и да се работи на една парламентарно представена партия е вътре в Народното събрание“,заяви на страниците на "Монитор" Татяна Буруджиева, депутат от Коалиция за България. По думите й в момента няма друга възможност да се направят промени, освен да се окаже натиск върху правителството да извърши конкретни действия.

Под заглавие "Повратна точка или обратен завой" "24 часа" анализира: Изходът от кризата е прозападните хора – градската средна класа, да намерят свои представители във властта. Новите избори изглеждат лесно решение, но при тая избирателна система най-вероятно отново ще имаме парламент, който ще може да състави правителство само при безпринципна коалиция.

"Възможен е рестарт на България", категорично заявява в интервю за "Труд" Саша Безуханова, основателка на интернет платформата "България може". Според нея правителството трябва да подаде оставка, това е морален акт. "Първите действия, които то предприе, отнеха от него кредита на доверие на голяма част от хората. Не мисля, че то би могло да управлява с перспективата на 4-годишен мандат. Ако падне правителството, има конституционални механизми, които регулират средата", казва Безуханова.

Психолози ще работят с полицаите на протестите, съобщава в интервю за "Телеграф" главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. "Поради тази причина се стремим да изолираме абсолютно всички лица с рисково поведение с оглед осигуряване сигурността на гражданите, включително и на самите протестиращи, защото хората имат право на свободни протести. До момента наистина има добро сътрудничество между гражданите и полицейските сили, които осигуряват масовите мероприятия и сигурността при осъществяването на протестите", подчертава Лазаров.

По-лесна раздяла с банката, на която дължим пари, предвижда нов закон, съобщава на първа страница "Стандарт". Наказателната лихва за предсрочно погасяване на ипотечен кредит да падне до един процент, предлага БСП. В момента санкцията в някои случаи стига и до 5 процента.

"Собствениците са в подчинено положение на арендаторите", е заглавието над интервю в "Дума" с омбуцманът Константин Пенчев."Почти всеки българин е собственик на земя - декар, два или дори само половин декар, но всеки има по нещо. А от друга страна, много малко са арендаторите, защото у нас селското стопанство е много окрупнено. Оказа се, че пирамидата е обърната. В неравнопоставено, в подчинено положение са собствениците на земя, а не ползвателите.

Например ако арендаторите не влизат да ви обработват вашия декар, трябва да го обработвате сам. Ако не го обработвате сам, остава бяло петно и пак те го обработват. т.е. ползвателите диктуват условията.", констатира Пенчев.

"Големият въпрос е накъде ще тръгне българският туризъм", смята Алекс Орешков, експерт по хотелиерство и туризъм. Пред "Дума" той посочва: "Едно Министерство на туризма би прилягало най-точно на значимостта на отрасъла. От години битува разбирането, че туризмът е изцяло в частни ръце, което е вярно дотолкова, доколкото хотелите и туроператорите са собственост на частни инвеститори. Ресурсите и условията за развитие на отрасъла обаче са изцяло в компетенциите на държавата“, допълни експертът.

В интервю за "Преса" министърът на екологията Искра Михайлова споделя: "Едно от нещата, които ме притесняват, е, че от бюджетна гледна точка министерството не е стабилно. Има редица поети ангажименти, които не са гарантирани с планирани средства за тази година. Това не е типично само за Министерството на околната среда и водите. Следователно назрява сериозен проблем, с който трябва да се справим като правителство.

В друго интервю за "Стандарт" Михайлова изразява опасението, че има риск да изгубим европари за екология. "Оперативна програма "Околна среда" е една от тези с най-ниско разплащане към момента. Разплащането по много подписани договори е по-малко от 28 процента, което означава, че всичко неразплатено може да се сложи в категорията риск", казва министърът.

Мистериозната смърт на митрополит Кирил отива на прокурор, пише още на първа страница "Телеграф". Миряни са подали жалба заради прибързаното погребение на владиката, което било в пълен разрез с каноните.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата