По-строги санкции за депутатите, които отказват да ходят на работа, обмисля управляващото мнозинство, пише "Труд". Единият вариант е да бъдат удържани целите заплати на отсъстващите трайно без извинителна причина. В момента избраниците получават 1/3 от основните си заплати дори и да не отидат на работа нито веднъж в месеца. Решението за по-строги санкции може да влезе в пленарната зала след лятната ваканция на Народното събрание. Мярката би ударила избраниците от ГЕРБ, които от месец не ходят на работа. Идеята парламентът да не плаща нито един лев на депутати, които не идват на работа през месеца, била лансирана от заместник-председателя на Народното събрание Христо Бисеров (ДПС). В момента при три поредни отсъствия или общо 5 в месеца народните представители си докарват по 732 лева на месец (тоест 1/3 от основната депутатска заплата, която е 2196 лева). Тези доходи са малко по-ниски от средната работна заплата за страната, която по последни данни на Националния статистически институт (НСИ) е 778 лева.
Народът препълни морския рай на властта "Евксиноград". До 1 август правителствената база е свободна за обикновени граждани и се пука по шефовете въпреки солените цени. Най-евтината нощувка в апартамент започва от 130 лева. За престой във вила "Чинар" се плащат 600, пише „Стандарт“. Големият апартамент в най-хубавата вила "Магнолия", където са били и покоите на Тодор Живков, излиза 300 лв. Толкова е и наемът на тузарското Слънчево бунгало със сауна, отделен басейн и барбекю. То е любимото на първите мъже в държавата. Цените са без закуска, но пък сянката е евтина. Чадърът струва 3 лв., а шезлонгът - два. В ресторант "Тунела" порция лефер или чернокоп се харчи за 15-20 лв. Ароматно кафе на терасата с изглед към залива излиза само левче. Винените еликсири от царската изба са по 10-14 лева бутилката.
Сексуален маниак с години преследвал своя колежка, като тормозът стигнал дотам, че при раждането на второто й дете почерпил в службата, като обявил, че е и негово, пише „Монитор“. Случаят бил разнищен от Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) след жалба от потърпевшата. Мъжът открито заявявал любовните си мераци към колежката си в предприятието, като той й бил пряк началник и механик на цех. Пред експертите на комисията жената разказала, че поредицата от сексуални намеци, посегателства, опипвания, притискания, писма, денонощно звънене по телефона се редували със заплахи и „съвети” за правилно поведение. Съпругът й бил запознат с всичко това, което й навлякло и семейни проблеми.
За да ограничи тормоза, жената сменила номера на домашния и на личния си телефон. Когато положението станало нетърпимо, тя се оплакала от „загорелия” си колега на ръководителя на цеха, но той вместо да я защити, я обвинил че пречи на работата на механика и че сама му давала поводи. Никакви мерки не били предприети и от директора на предприятието и шефа на отдел „Човешки ресурси”, които също помолила за помощ. Накрая, за да се отърве от сексуалния тормоз, тя подала жалба и в Районната прокуратура, но и там не получила помощ, тъй като по думите й двама от петимата прокурори в града били роднини на настоятелния за ласки колега. Пред експертите на антидискриминационния орган тя разказала, че жертва на сексуален тормоз на механика били и други две нейни колежки от същия цех и заради техните оплаквания той бил с предупреждение за уволнение, но до изгонване от работа не се стигнало. Проверката и изслушванията потвърдили оплакванията на жената за извършен сексуален тормоз, след като се потвърдили думите на пострадалата за опипване пред колегите, изпращането на писма с интимни послания и с натрапването на нежелан контакт. От КЗД обаче не посочват каква глоба му е наложена.