IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

564 лв. ни трябват на месец за приличен живот

КНСБ предупреди за социално напрежение наесен

564 лв. ни трябват на месец за приличен живот

Снимка: архив, Булфото

Границата на бедност достигна 213.90 лв. на човек през юни, изчисли КНСБ. Увеличението спрямо второто тримесечие на миналата година е с 4.3%. През последната година са поскъпнали основно стоки от първа необходимост.

Издръжката на живот на човек от четиричленно домакинство – двама възрастни и две деца, в края на юни достига 563.63 лв. или общо за посрещане на разходите за храна, здравеопазване, образование, почивка, спрямо средните български стандарти, са необходими 2 254 лева на месец. Не за да живее, луксозно, а за да може да живее що-годе прилично, каза президентът на синдиката Пламен Димитров.

С общ доход на лице от домакинство до 310 лева, колкото е минималната работна заплата в момента, са 3.7 млн. българи или 51.7%. От тях под границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизненоважни стоки и услуги за физическо оцеляване, са около 1.6 млн. души.

С общ доход на лице от домакинство между 311 лева и 564 лева са 34.9% или около 2.5 млн. българи. Около 13.4% са домакинствата над издръжката на живот от 564 лева на 1 човек. Това са едва 965 000 души.

За последните четири години издръжката на живот е нараснала със 17.3%. По-силно изразен ръст се наблюдава при хранителните стоки с 20.9% и при нехранителните с 14.5%.

Пламен Димитров предупреди, че може да се очаква социално напрежение през есента, ако не се вземат спешни мерки. "Това значи още веднъж, ясна и категорична нужда, даже спешно, за промяна на политиката по доходите, колкото се може по-скоро и подкрепа със социални плащания на социално слабите, които да бъдат на пазара и да потребяват основни стоки и услуги", каза той. По думите му данните показват ясни индикатори за приближаваща се рецесия, намаляващо потребление и дефлация.

"За нас това е допълнителен знак, че минималната работна заплата и доходите трябва да се движат нагоре, иначе няма как да излезем от тази спирала, която ни тласка към дъното", заяви синдикалистът. Днес той се е срещнал с ръководството на ПГ на ДПС по повод актуализацията на бюджета, която вчера беше приета от Народното събрание на първо четене.

Основното искане на КНСБ е в редакцията на финансовия закон да бъде включен пакет от социални мерки в размер 100-150 млн. лева, насочен към всички социални групи, които са в нужда в момента. От ДПС са дали принципно съгласие за това, че е необходимо разширяване на социалните мерки, но при допълнителни приходи, без да се увеличава дефицитът. „Посочихме два източника на финансиране – допълнително увеличение на приходите от ДДС и акцизи върху горивата, цигарите и алкохола, и увеличение на събираемостта на осигурителните вноски и заедно с това – криминализиране на укриването и неплащането им", каза Димитров.

От КНСБ изчисляват, че около 25% от всички наети са ниско платени работици  - в диапазона от 390 лева до 574 лева.

С 32 000 по-малко са наетите работници и служители през първото тримесечие на 2013 година в сравнение със същия период на миналата година.

След облагане с данъци и осигуровки средната работна заплата е 610 лева или с около 50 лв. над издръжката на живота. На минимална работна заплата при пълно работно време през първото тримесечие са наети близо 197 хил. души или 9.4% от всички заети.

Данните показват, че при безработица от 12.7 на сто, която с обезкуражените безработни стига около 18-20% и очерталата се демографска тенденция към застаряване на населението, на 1 работещ средно се падат двама неработещи за издръжка.

По размер на средна и минимална работна заплата, България продължава да заема последните места в класацията на страните от ЕС. Въпреки това цените у нас се адаптират сравнително бързо към средните европейски равнища и вървят нагоре.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата