В България около 140 хиляди души страдат от различни психични или поведенчески разстройства, което прави по около 1 900 психично болни българи на 100 000 души население, сочат обобщени данни на Националния център по обществено здраве и анализи.
От тях от разстройства на настроението страдат около 26 хиляди българи, а от невротични разстройства, свързани със стрес - близо 15 хиляди българи.
За психично болните българи се грижат около 500 психиатри в 12 центрове за психично здраве, според данни на националната статистика. Психиатричните легла са около 4 600 на брой или 10 на сто от общото число на болничните легла у нас.
Здравни експерти у нас неведнъж са подчертавали, че страната ни е на последно място в ЕС по разходи в здравеопазването на глава от населението, а по отношение на психичното здраве нещата са влошени в геометрична прогресия, тъй като разходите за психиатрична помощ за българите са едва 2 на сто от общите разходи за здравеопазване у нас, припомня БТА.
Последен доклад на Световната здравна организация публикува нови насоки за съдействие в областта на психичното здраве за възрастни и деца, които са били изложени на различни травми или загуби.
Докладът се базира на проучване, направено в 21 страни, в които повече от 10 на сто от анкетираните заявяват, че са били свидетели на различен вид насилие, близо 22 на сто са били участници в междуличностно насилие, 18 на сто от анкетираните са били преки свидетели или участници в различни аварии и инциденти, а 12 на сто са станали свидетели на различни травми или наранявания. Около 3,6 на сто от анкетираното население в тези страни е страдало от различни форми на посттравматично стресово разстройство.
Според помощник-директора на Дирекция "Психично здраве" към СЗО д-р Олег Честнов, лекарите от първичната здравна помощ вече ще могат да предоставят основна подкрепа на болните в съответствие с наличните данни и ще могат да насочват пациентите към по-комплексно лечение. Сред вида на предоставяната подкрепа се включват: психологическа първа помощ, управление на стреса и помощ за жертвите на различни травми и загуби чрез методи на адаптация и социална подкрепа.
Освен това от СЗО препоръчват за тези, които страдат от посттравматично стресово разстройство по-комплексно лечение, като например използването на когнитивно-поведенческа терапия или използването на нов метод на лечение, наречен десенсибилизация чрез движения на очите. Тези техники помагат на хората да се освободят от ярки и нежелани спомени за травматични събития.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.