Никой няма интерес прибързано да решава проблеми, които касаят националната сигурност, заяви председателят на вътрешната комисия в Народното събрание Атанас Мерджанов пред БНР.
Според него е по-разумно политиците да помислят съзнателно за това как да разположат дебата по проблемите на сигурността, защото се изискват преди всичко професионална експертиза, широка публичност и политическо решение.
Преди дни стана ясно, че уравляващите обсъждат нови закони в сектора за сигурност. Една от идеите предвижда парламентът да назначава шефовете на Националната служба за охрана (НСО) и на разузнаването, а не както е сега – това да става с президентски указ.
„Имаше проекти на ГЕРБ - пакет от 4 закона, които не видяха бял свят заради болезнените амбиции на тогавашния вътрешен министър“, коментира днес Мерджанов. Той припомни, че в края на 2012-а имаше съгласие до голяма степен сред политическите сили по тези въпроси.
„Очевидно развръзката през следващите месеци, не без поведението на самия президент, допринесе за някои разногласия в това направление, коментира Мерджанов. Според него обаче протестите срещу правителството не могат да се обвързват с неприемането на този пакет закони.
Относно въпроса дали НСО трябва да бъде преместена или да остане към президента, Мерджанов обясни, че още няма решение.
„Изказана е една хипотеза, която не е лишена от смисъл и логика, от гледна точка на поведението на президента през последните няколко месеца. Той претендира, че държавният глава е обединител на нацията, но неговите действия напоследък съвсем не водят в това отношение. Един подобен въпрос би следвало да се обмисли още веднъж от експертите при максимална публичност и тогава да бъде взето политическото решение“, разясни Мерджанов.
Депутатът Янко Янков от ДПС, който е председател на комисията по отбрана, коментира, че НСО не е охранителна фирма, а е част от службите, призвани да отговарят за националната сигурност на страната.
В същото време и той призна, че въпросът за евентуалното преместването на НСО към МС не е обсъждан на политическо ниво. Неговото лично мнение обаче е, че НСО трябва да бъде там, където са и другите служби.
Той даде пример с Великобритания, където към премиера има съвет на разузнаването, в който са всички служби. В определен момент те се събират, вземат решение и носят отговорност. Президентът трябва да бъде част от тази система, но не може никой да я доминира, категоричен е Янков.
Според депутата от ГЕРБ Веселин Вучков НСО трябва да остане към президентската институция, защото тя трябва да е равно отдалечена от всички власти.
Все още вярвам, че по темата за сигурността може да се постигне някакъв консенсус. Той е необходим, категоричен бе депутатът. Според него идеите за промени в законите не са заради война между институциите.
„Балансиращата роля на президента при назначаването на висши служители в сферата на сигурността е изключително необходима. Тук промяна не трябва да се прави“, каза още той.
Атанас Мерджанов от левицата увери, че част от законопроектите на ГЕРБ ще бъдат взети като основа.
„Двата закона – за разузнаването и военна информация, бяха относително готови и по тях ние и тогава нямахме драстични забележки, по-скоро ги бяхме приели като възможните и нужни закони“, припомни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.