Всички печатни издания отразяват протестите от вчерашния ден. Заглавията на вестниците очертават едновременно и картината на случващото се пред парламента и тълкувателната позиция за "лицето" на гражданското негодувание в деня на новия политически сезон. "ГЕРБ и десницата похитиха протеста на гражданите", пише "Сега". Като "Несъстоялата се революция", защото "ГЕРБ погълна протеста", вижда събитията "Дума". "Партиите - режисьори в "Голямото посрещане", е коментарът на "Труд". "24 часа" лаконично обобщава: "Протестът стана партиен". "Подкрепа и протест посрещнаха депутатите", съобщава "Новинар". "Бомбен старт за парламента.
Сигнал за взрив на 112 не спря депутатите", е водещата новина на "Монитор". "Преса" резюмира: "Щурмоваци опорочиха протеста". Пряката намеса на ГЕРБ и десните партии от Реформаторския блок в протестната акция по случай завръщането на депутатите от ваканцията компрометира протестите срещу кабинета и отблъсна голяма част от хората, които повече от 80 дни демонстрират и упорито се разграничават от всякакви партийни колаборации, обяснява "Сега". Въпреки многобройните автобуси от провинцията, протестът вчера сутринта се оказа по-рехав от този в средата на август, когато се гледаше ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализацията на бюджета. По-малобройни се оказаха и контрапротестиращите, подкрепящи БСП и ДПС. Предварително инструктирани провокатори се опитаха да разкъсат огражденията и да нахлуят в парламента, но акцията им не сполучи. И докато в пленарната зала страстите се нажежиха до червено, до преки сблъсъци между протестиращите "про" и "контра" отвън не се стигна. Анализът на вестника доразвива тезата за "Гражданска Енергия + Реформаторски Блок?" - или как партиите убиха протеста на гражданите в името на политическото си оцеляване.
"Грандиозната битка на автобусите", определя случващото се "Дума". Така може да се дефинира датата 4 септември, за която от една седмица насам медийно промиваха мозъците на народа, че щяла да стане водоразделна в новата българска политическа система. Тези, които на 16 август ревяха като анорексични манекенки, видeли пържола, че властта докарвала автобуси да я подкрепят, сега напълниха столицата с автобуси, за да подгреят допълнително и да мотивират протестния ентусиазъм. Историята обича да бъде иронична. Чака ни дълга и тягостна есен на позиционна война между БСП и ГЕРБ, която ще тече по сценарий съвсем различен от този, който протестърите си представяха. Всъщност не е ясно какво са си представяли те, защото в края на филма се появи Бойко Борисов и си поиска това, за което беше платил.
Симпатизанти на ГЕРБ, БСП и ДПС от цялата страна окупираха центъра на София в първия работен ден на парламента след лятната ваканция, прави хронология на деня "24 часа". Около обяд партийните агитки, които протестираха срещу правителството на Пламен Орешарски, и групите на контрапротеста в негова защита бяха в пъти повече от гражданите, които повече от 80 дни обикалят улиците с призиви за оставка на кабинета. 84-ият ден на протеста и акцията "Голямото посрещане". Автобуси от цялата страна с табелки "Случаен превоз" превзеха столичните булеварди.
Протестиращите, организирани от ГЕРБ, се настаниха бързо в градинката между Ректората и парламента. Лидерите им се отличаваха по светлоотразителните жилетки. Те зорко наблюдаваха поверените им групи. "Това вече не е протест на гражданите, а на партиите. Нямаме място тук." С тези думи група от традиционно протестиращите се оттегли от парламента с обяснението, че отиват на работа.
Картина на пасторална идилия описва "Труд". Денят около Народното събрание днес мина с успех за всички.
Властта оцеля, протестиращите срещу кабинета "Орешарски" показаха, че нямат намерение да спират.
Симпатизантите на правителството и на БСП си тръгнаха щастливи, след като се видяха и разцелуваха с червени депутати. Полицията, жандармерията и НСО си свършиха чудесно работата, а на площада се яви нов играч - агитката на ГЕРБ. "Протестът е в състояние на гражданска непоносимост към партиите като цяло, защото всички управляващи до този момент са се компрометирали", заключава анализът на ежедневника. "Големият грях на властта е, че разделя хората", споделя убеждението си пред "Труд" депутатът от ГЕРБ Томислав Дончев.
Проф. Михаил Константинов търси отговор в интервюто си за "Монитор" на въпроса: "Какво ни пречи да бъдем обединени?" най-кратко: Липсата на желание да намерим обща посока. Днес се делим по вертикала и по хоризонтала. Делим се на партии, но и на народ срещу партии. Делим се на бедни и богати. Делим се на "Ние" и "Те".
Орешарски си приписа избавление на страната от страха, предава думите на премиера "Сега". Блицконтролът в парламента засега е само още един канал за пропаганда. Депутатите откриха сезона с много страсти и малко политика. Властта се зае да пише нова енергийна стратегия. Управляващите и опозицията влязоха във вечния спор кой е докарал държавните фирми до фалит.
"Бързите заеми - с такси убийци", пояснява "Труд". Договорите за лесни пари са пълни с неравноправни клаузи. За заем от 70 лв. в определени фирми се начислява такса от 30 лв. още за първия ден просрочие. В същото време други фирми изобщо не събират такса.
"При непосилна бежанска вълна - затваряме границата с Турция" - този краен вариант бе лансиран вчера в парламента от премиер-министъра Пламен Орешарски и вицепремиера Цветлин Йовчев, информира "Труд".
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров поиска пълен неутралитет на България при евентуални военни удари над Сирия и дори обяви, че те ще започнат на 10 септември.
"Сирийски ракети не може да стигнат до България. Популярно е да се говори за неутралитет, но нека отчитаме международните ни ангажименти. Ако САЩ ни поискат бази за военна операция, трябва да изчакат нашето суверенно решение", коментира кризата в Сирия и политическите й измерения в страната ни пред "24 часа" военният министър Ангел Найденов. За "Стандарт" министър Найденов извежда като основна тезата си, че: "Европа ще остане разделена за Сирия".
По време на блицпарламентарния контрол премиерът Пламен Орешарски подчерта, че България ще бъде подпомогната от ЕС, ако кризата в Сирия продължи до края на годината, съобщава "24 часа". Страната ни е приела 3448 бежанци за 8 месеца, капацитетът на бежанските центрове е изчерпан и се търсят спешно места за нови.
Европа излезе от рецесията, България е с ръст от 0,2%, цитира данни на Евростат "24 часа". Вицепремиерът Даниела Бобева изреди плащанията, които страната ни е направила. 13 млн. лв. е изплатило правителството по лихви за забавени от бившия финансов министър Симеон Дянков разплащания. До юли са преведени 572 млн. лв. ДДС, от които 319 млн. лв. са били просрочени задължения.
Против изпращането на български войски срещу Сирия се обявиха вчера от Гражданска инициатива "България против войната срещу Сирия и Ирак". Вчера бяха организирани и протести срещу намесата от страна на САЩ в Сирия. Декларация до българския президент, председателя на Народното събрание, премиера и посолствата на САЩ и Сирийска арабска република е изпратена от организацията, информира "Дума". Гражданите категорично се противопоставят на всякакви военни действия и агресивна намеса във вътрешните работи на Сирия, включително ембарго и други икономически санкции. Те са против използването на българска територия - военни бази, летища и др., въздушно пространство и акватория за водене на военни действия от трети страни или за логистична подкрепа на такива.
"Преса" продължава темата с коментара, че "Случващото се в Сирия засяга България пряко". От българо-турската до турско-сирийската граница са само 1600 км. С бежанците от режима на Асад пристигат и хора с криминални досиета, много от тях не са и сирийци, а араби. Трябва да сме наясно кои са хората, които остават тук. "Дума" цитира оценката на протестите, направена от председателя на БСП Сергей Станишев в декларацията му, прочетена вчера пред НС.
"Основната тема, която се дискутира днес, е ще ескалират ли протестите, ще издържи ли правителството, няма ли да издържи. Чухме лидера на най-голямата парламентарна група, очаквах смислено изказване върху проблемите на страната, а не ретроспекция на някогашните политически успехи - лично на лидера на парламентарната група на ГЕРБ. Трябва да се каже ясно, че много хора, които протестират днес, по същество волно или неволно обслужват запазване на статуквото, защото колкото и да се говори, че протестът е нещо полезно, той затруднява нормалната работа на правителството и парламента и създава ненормална среда в обществото по начина, по който се прави.
Трябва ясно да се каже: да, протестите са легитимно демократично право на гражданите във всяка една европейска демократична страна. Но когато се огражда парламентът, държат се депутати и граждани като заложници, това било мирен протест и полицията била виновна, че се опитала да ги изведе, това демократично, нормално ли е?".
"БДЖ връща на релси 125 влака", съобщава "Монитор". Новото им разписание ще бъде готово на 15 септември, а ще влезе в сила през декември.
В интервюто си за "Новинар" кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова заявява: "Отоплителният сезон ще бъде гарантиран, така че да няма риск за хората. От ноември ще можем да говорим по мобилния си телефон и в метрото. Вече няма никакви пречки пред проектите за нови кучешки приюти."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.