IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Знаем къде са две от лицата, виновни за атентата в Сарафово!

Внасят обвинителния акт по случая до март 2014 г., каза Цацаров

Сотир Цацаров. Снимка: Булфото

Сотир Цацаров. Снимка: Булфото

"Знаем къде са две от лицата, виновни за атентата в Сарафово. За третото лице в момента се провеждат действия за разкриване на самоличността му", обяви пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров преди днешното заседание на ВСС.

По думите му те се намират в държава, в която са налице способи на международната правна помощ, по силата на която могат да бъдат поискани, за да бъдат екстрадирани в България. Засега обаче за екстрадиране или какъвто и да е друг начин за довеждането им в България прокуратурата не е предприела мерки, но според Цацаров ще бъдат използвани всички възможни методи тези двама души да бъдат доведени в страната ни до края на годината.

Обвинителен акт за атентата в Сарафово вероятно ще бъде внесен в първите три месеца на следващата година, обяви още обвинител №1. Той бе категоричен, че прокуратурата ще направи всичко възможно това да стане в посочения срок.

Цацаров добави, че ако тези лица бъдат предадени на българските власти, те ще бъдат изправени на съд. Ако не бъдат предадени, съдебният процес ще трябва да протече в тяхно отсъствие.

"Трябва да дадем ясен сигнал, че този тероризъм среща нула толерантност в България и в крайна сметка се наказва, както законът го изисква", заяви още главният прокурор.

"Имаме два варианта – да водим разследването, да установим, че имаме извършители, които не могат да бъдат изправени пред съд физически, както и неизвестни извършители, и в крайна сметка евентуално да спрем разследването до разкриването на всички.

Другият вариант е да търсим възможности по международна правна помощ да осигурим поне известните ни лица, за които имаме безспорни доказателства, че са виновни, макар и в качеството си на помагачи. Ако не можем да ги изправим физически, ще ги изправим задочно. Но ще дадем ясен сигнал, че в България такова разследване приключва с присъда", добави Цацаров.

"Президентът получава регулярна информация от мен за това какъв е ходът на разследването с оглед на това, че това разследване касае малко или много националната сигурност. Друг е въпросът, че самото разследване е в ръцете на прокуратурата", допълни още обвинител №1.

По думите му съвсем естествено е разследването да се води, за да се стигне до съд за виновните.

"Нашето намерение действително е да стигнем до съд. Обвинителен акт би следвало да бъде внесен в недалечно бъдеще", посочи Цацаров.

Както Dnes.bg ви съобщи, в края на юли МВР обяви, че са идентифицирани двамата души, за които се предполага, че са свързани с атентата срещу автобус с израелски туристи на летището в Бургас, извършен преди година.

Това са Мелиад Фара (Meliad Farah, известен също като Hussein Hussein), роден на 05.11.1980 г., австралийски гражданин, и Хасан Ел Хадж Хасан (Hassan El Hajj Hassan), роден на 22.03.1988 г., канадски гражданин, съобщи МВР.

При пребиваването си в България те са се регистрирали в хотели и квартири с фалшиви самоличности със следните имена: Brian Jeramiah Jameson, Jacque Philippe Martin и Ralph William Rico, като са наемали и автомобили, ползвайки тези самоличности, смятат разследващите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата