След много умуване от предишния ден до вчера сутринта ръководството на ГЕРБ реши, че ще внася веднъж месечно по едни секторен вот на недоверие на правителството на Орешарски.
„Дума“ отразява фазите на развитие на искания вот. В ранните часове на деня, в типичния си стил, бившите министри Лиляна Павлова и Ивайло Московски при участията си в сутрешни блокове не бяха запознати с бъдещите промени на линията и бяха категорични, че в четвъртък ще бъде внесен вот на недоверие за цялостната политика на кабинета. След началото на заседанието на НС се появи втори вариант - да се иска вот за еврофондовете. После и този вариант отпадна и групата на ГЕРБ се обедини около последния вариант, предлаган им от Реформаторския блок, за множество малки вотове.
Самият Борисов се аргументира, че гледал изявления на лидерите от Реформаторския блок и ги слушал добре.
Освен тях му харесал и съветът на Меглена Кунева да не бетонира кабинета за 6 месеца чрез един-единствен вот на недоверие и че можел да избере тактиката за много вотове по различни теми.
Продължение на темата е интервюто на лидера на Младежкото ДПС Илхан Кючюк за изданието, в което той заявява: "Правителството трябва да спре усещането за социално отчаяние. ГЕРБ са в опозиция и ще трябва да се примирят с този факт!" "Труд" резюмира: "Егати якия вот - издържа само едно денонощие!"
"Кабинетът не посмя радикално да намали административното бреме", коментира решението на правителството "Сега". Гордостта на първите 100 дни на правителството - сериозно намаляване на административната тежест, е на път да се окаже набор от половинчати мерки, по които има разногласия между самите държавни институции. Немалка част от предложенията ще имат спорен ефект и вероятно няма да влязат в сила заради съпротива от страна на заинтересованите страни. В сряда правителството разгледа поредната порция от 89 мерки (в началото бяха обявени като брой 100), които са предложени от министерства, областни и общински администрации и от бизнеса.
Кабинетът "Орешарски" става поредното правителство, което създава работна група за обсъждане на електронното правителство. Най-вече е-услугите могат да намалят административното бреме, но досега всичко, направено дотук, по-скоро е безхаберно пилеене на пари. Най-много предложения има в социалната и в здравната сфера.
"Във финансите няма чудеса", е констатацията на "Труд". На българина вчера за поред път му се наложи да разбере, че реалността и предизборните обещания - са две различни неща. Догодина работещите отново ще плащат плосък данък, спестяванията в банките ще продължат да се облагат с налог върху лихвата, младите семейства с кредити няма да ползват данъчни облекчения, а за необлагаем минимум и дума не може да става. Няма да им е лесно на управляващите да обяснят защо обещаното няма да се случи. Но това за пореден път доказва, че избирателите трябва да вярват преди всичко на здравата си логика и на нищо друго“.
Стартът на мрежата от дискусионни клубове, които президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов инициира, внесе смут в БСП, пише "Труд". В парламентарната група на левицата е пристигнала покана към депутатите да участват на първата дискусия, която ще се проведе в НДК в неделя. Народните представители от ляво се оглеждат един друг, за да разберат кой ще отиде на своя глава. Очаква се сред гостите да е депутатът Кирил Добрев, който е сочен за близък на Първанов. В парламента се говори, че дикусионните клубове ще заменят замразения проект на Първанов - АБВ. Вчера соцлидерът Сергей Станишев събра ръководството на левицата“.
"БСП държи кабинетът да свърши обещаното. За екипа на Орешарски най-важни трябва да са избирателите, които му дадоха властта", казва пред "Стандарт" Антон Кутев, депутат от БСП.