Само при увеличение на осигурителните вноски и постоянно повишаване на изискванията за пенсиониране системата на общественото осигуряване в България има шанс да издържи в бъдеще, когато заради тежката демографска криза един на всеки трима българи ще е над 65 г., а в трудоспособна възраст ще е само половината население. Това предричат от Световната банка в доклад, цитиран от в. "Сега".
През 2050 г. 100 работещи ще изхранват 109 пенсионери и малолетни лица. Сега това съотношение е 100 към 77, пише по темата "24 часа". Освен това 25 процента от възрастните хора няма да имат право на пенсия, защото през трудовия си живот не са натрупали достатъчно стаж. Според данните, ако през 1960 г. средният стаж за пенсиониране в България е бил 30 г., сега вече е 43 г.
Между 9 и 19 на сто от влизащите на пазара на труда в България са роми. Вероятно делът и влиянието на тези хора през следващите години ще се увеличи, прогнозира "Труд", позовавайки се на документа.
Пак там алармират, че в България се засилва вълната от добре платени безработни, които идват от Европа. Гастарбайтери се трудят в ЕС, а вземат по 1 260 лв. обезщетение в България. Връщайки се у нас, сезонните
работници, които са наети законно в държави от ЕС получават максималното обезщетение за безработица, с което изкарват зимата тук и напролет отново повтарят схемата.
"Само в бюрото по труда във Велико Търново има по 20-30 такива случая всеки месец", съобщава директорът му Обрешко Нечев. Това е напълно законна процедура, тъй като европейският трудов пазар е общ, отбелязва изданието.
Отчетът на правителството за 100-те дни управление е централна тема във всекидневниците.
Правителството се оценява като "най-академичното" и "най-непартийното" за последните 20 години - едва четирима министри са партийни членове, както и такова с "най-много жени" - от 18 министри 7 са представители на нежния пол, подчертава "Труд".
Заради разработена стратегия за малките и средните предприятия се очаква българските предприемачи да създадат 12 000 нови високотехнологични фирми, 14 000 да стъпят на пазарите на ЕС, а 48 000 фирми да създадат нови продукти. Това е една от 100-те успешни мерки, които премиерът Пламен Орешарски докладва, допълва по темата "24 часа".
"Атака" призовава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също да се отчете за 100 дни, тъй като дясната политическа алтернатива не показва смислена програма или най-обща рамка за развитие на определена политика".
"С действията си правителството изтегли целия капитал, наречен политическо доверие. Нахално е да стоиш и да плашиш хората с думите "Вие да не искате да дойде ГЕРБ?" или с "Няма кой друг освен мен!?" Ами това и Мао Цзедун би се посвенил да го каже!", заявява в интервю за "24 часа" Меглена Кунева. Според нея в управлението няма експерти.
"Право на ГЕРБ е да си намерят повод и да искат вот на недоверие. Въпросът е дали този вот ще мине. Но,
честно да ви кажа, закъсняха с вота, защото министерството вече е конструирано като съдържание, приели сме устройствен правилник. Понеже ни обвиняват, че сме направили много разходи, до този момент министерството е струвало между 50 и 60 хиляди лв. Бюджетът е взет от свиването на административния апарат и от прехвърляне на хора от останалите министерства", казва в интервю за "Стандарт" министър Иван Данов по повод внесения вот на недоверие към кабинета "Орешарски" за политиката му в областта на инвестиционното проектиране.
Според него България губи много пари от европрограмите и от други инвеститори заради некачествени проекти. Имаме отлив на кадри, а заплащането не е адекватно на изискванията за качество.
Енергото вече няма да може да спира тока в петък, дори и да е изтекъл срокът за плащане на сметката. Това предвижда промяна в Закона за енергетиката, която ще бъде внесена днес в деловодството на парламента, съобщава "Преса".
"Забранява се в ден, предшестващ неработен ден или официално обявен празник, да бъде прекъсвано електрозахранването на абонатите", пише в поправката. Енергото ще трябва да уведомява клиентите си до 24 часа преди да им дръпне шалтера за просрочени задължения.
Да се сложи край на заробващите ипотеки до живот. Тази идея е залегнала в пакет от проектозакони, подготвяни от група депутати от БСП и ДПС, пише "Стандарт". Предвижда се въвеждане на 5-годишна давност за лошите ипотечни кредити, както и дългът към банката да се отписва поне наполовина при отнемане на единствено жилище. Очаква се текстовете да са готови до месец. Все още се умува дали давността да е само за лошите ипотеки, или да включва и потребителските кредити.
Следващото лято ще стигаме до Свиленград по цялата "Марица", анонсира Стефан Чайков, председател на Управителния съвет на агенция "Пътна инфраструктура" пред "24 часа".
"За съжаление, при служебното правителство за 9 км от съществуващата магистрала бяха взети средствата, предвидени за ремонт. Водим разговори да се възстановят. В същото време строителят работи, защото сме поставили задача да положи поне един асфалтов пласт", уточнява Чайков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.