"Много кметове спекулират с програмите за временна заетост. Дори да има предприемач, който може нещо да направи, те предпочитат тези програми, за да държат хората в шах и те да гласуват за тях".
Този коментар направи икономистът Мика Зайков в студиото на Нова тв в разговор на социално-икономическа тема, в който се включи и колегата й Владимир Каролев.
По думите на Зайкова производителността на българите е ниска, но за сметка на това и доходите също са много по-ниски от европейските, а демографският проблем не е само в България.
"Тенденцията за обезлюдяване на селските райони е в цял свят, тя ще продължи и в България. Проблемът обаче е, че хората и в големия град не си намират работа", отбеляза Каролев.
"Бум на раждаемостта имаше в годините 2002 – 2008, когато имаше бум в икономиката и усещане, че той ще продължи. Раждаемостта не може да се стимулира с временна заетост и помощи", убеден е икономистът.
Каролев коментира още, че не вижда причина да се спира пенсионната реформа, коментирайки намеренията на кабинета за замразяването на ръста на пенсионната възраст.
Той обърна внимание на ранното пенсиониране в някои професии и ръста на инвалидните пенсии. Средната възраст за пенсиониране в армията и полицията е 48 години, посочи Каролев.
Според Мика Зайкова изходът е в реформите, които трябва да се правят в началото, а не в края на мандата, както предлага министър-председателят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.