Президентът Росен Плевнелиев призна, че е разтревожен от проблема с бежанците и следи внимателно ситуацията, но смята, че правителството има свой план за действие.
"Вярвам, че институциите са посветени на решаването на тази тема и компетентно, със своята отговорност, вземат решения и ще действат”, коментира той.
Според него ситуацията не е драматична.
„Благодаря за благородството, за събраните помощи, за силните послания на хиляди български семейства в подкрепа на тези, които имат нужда", подчерта Плевнелиев.
„Вчера гледах репортаж по телевизията, в който е показана една жена от Сирия, научен сътрудник, с четири деца, мъжът й е убит във войната. Питам аз: „Това ли е рискът за България? Това ли е тази част от мюсюлманска армия - по определението на една политическа парламентарно представена сила - която заплашва България”, каза той.
"Спомняме ли си историята на България от стотици години - история на бежански вълни и на едни институции, които са помагали", каза още той. Нека да бъдем на висотата на своята отговорност, нека да покажем, че сме европейци", призова президентът.
На въпрос дали ще свика Консултативния съвет за национална сигурност /КСНС/ Плевнелиев заяви, че когато има основание и предпоставки, ще го направи.
Той обясни, че държи много на държавността и институциите, включително и на институцията КСНС."За мен е важно КСНС да не бъде една говорилня, да не свършва след пресконференцията и да няма никакви действия след това. Посветен съм на тази институция и ще я организирам по възможно най-добрия начин, когато е точният момент", заяви Плевнелиев и припомни последното заседание, което се е провалило по думите му "заради представител на парламентарно представена политическа сила".
Относно новия вот на недоверие към кабинета - за провал в политиката на регионалното развитие и инфраструктурата, държавният глава коментира, че очаква качествен дебат и проблемите много точно да се посочат.
"Очаквам всички институции и парламентарно представени политически сили да се ангажират, но не с партизански битки, а с решения", посочи той.
По думите му това е едно демократично право на българската опозиция.
"Българският народ обаче също има правото да очаква в парламента качествен дебат, а не процедурни хватки, да очаква по инфраструктурните проекти на нацията да се работи ефективно, да се работи бързо и да се надгражда", каза Плевнелиев. Той изрази надежда, че този път в парламента всички ще се отнесат отговорно.
"За магистрала "Хемус" чухме много противоречиви послания. ЕК каза, че я приема като европейски приоритет, сега не знаем какво ще се случва", заяви президентът и допълни, че е притеснен и за проектите, свързани с тунела под Шипка и Западната дъга на София.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.