"Няма да се хвана на интригите на Борисов", заявява в интервю за "Преса" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той определя като демагогия предложението на лидера на ГЕРБ "Атака" да бойкотира кворума в Народното събрание, докато идеите им за удълъжаване на мораториума за продажба на земя на чужденци и затваряне на границата за бежанци не влязат като първа точка.
"Ако смята, че тези въпроси са важни, щяха да гласуват "за" в залата, а не "против", както направиха миналата седмица за ограничаване на бежанците. Интересуват ги само интриги, саботажи и разрушителна дейност.“, заяви националистът.
„Аз съм убеден, че те ще завършат като НДСВ - със заличаване от политическата сцена не от мен, а от избирателите. Колаборация с ГЕРБ по всякакви теми е много труден въпрос. Ние не искаме да ставаме инструмент за процедурни хватки с ГЕРБ. Те не са загрижени за проблема с бежанците", посочи още Сидеров.
"Рисковите" бежанци - в затворени лагери", съобщава "Труд". Правителството затяга мерките за влизане и пребиваване на наша територия на бежанците и мигрантите. Изграждане на съоръжения по границата, вкарване в центрове от затворен тип на бегълци, за които полицията реши, че са рискови за населението, спешно експулсиране на мигранти от други страни - това са само част от мерките, които правителството обсъди и прие на извънредно заседание.
По време на форум за националната сигурност президентът Росен Плевнелиев разкритикува правителството, че не изпълнява плана за управление на кризи, отбелязва "Сега". Той изрази недоумение защо бежанците спят на пода и са без ток и вода, след като има разработени програми за действие. Според Плевнелиев овладяването на бежанската вълна е изцяло в правомощията на изпълнителната власт.
"ЕС може да спре бежанците в Турция", казва пред "Стандарт" Йордан Божилов, анализатор в Центъра за изследвания по националната сигурност и отбраната към БАН и основател на Софийски форум за сигурност. Той не смята, че на този етап трябва да говорим за бежанския проблем като за заплаха за националната сигурност от гледна точка на това, че не е застрашен конституционният модел на управление или дейността на институции, или цели обществени сфери.
Божилов посочва, че навлизането на бежанци в България не е и не трябва да се превръща единствено в национален въпрос. Това е въпрос на ЕС и на НАТО и много ясно трябва по този начин да го поставяме в рамките и на двете организации. Проблемът до голяма степен може
да се реши от правителството на Турция. Но не трябва България да поставя този въпрос на двустранна основа, а ЕС да го постави пред Турция.
"Нужни са ни повече средства за бежанците", отбелязва в интервю за "Монитор" кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя отчита, че работата около центровете за бежанци е нова задача,
която държавата възлага на някои общини. Затова трябва да има финансиране не само за полицията, но и за допълнителното почистване, изграждането на видеонаблюдение, осветлението, за посрещането на социалните грижи.
Фандъкова очаква част от средствата, които правителството отпуска за справянето с бежанския поток, да бъдат насочени към общините и да бъдат съразмерни спрямо броя на хората, настанени в съответните населени места.
"Земя за продан... А някой иска ли я?", коментира на страниците си "Дума". След по-малко от 3 месеца изтича срокът на действие на 7-годишния конституционен мораториум върху правото на чужди граждани - физически лица, да придобиват земя в България. В социалните мрежи това стана пореден повод за протести и негодувания. На практика мораториумът за търгуване на земя от страна на чужди физически лица е формален, тъй като при интерес те винаги могат да се регистрират като юридически лица при така формалните изисквания.
Въпреки това за този период няма наплив на чужди инвеститори в земеделието, нито са отчетени крупни сделки за земя с външни купувачи. За седемте години след влизането ни в ЕС чуждите инвестиции в земя у нас са под 0,2%, по данните от последния доклад на Световната банка за България.
"Атака", БСП и ГЕРБ се втурнаха да "спасяват" нивите ни от нездрави външни апетити, коментира "Сега". Тревогите на политиците ни са закъснели, безплодни и неискрени. ГЕРБ зае възможно най-глупавата поза - хем подкрепи с две ръце удължаването на мораториума, хем призна, че това не може да стане. БСП пък бабува на ново административно недомислие -
Агенция за земите, която щяла да сложи ред в хаоса с поземлената собственост у нас. "Атака" продължава да иска мораториум до 2020 година. Само премиерът Пламен Орешарски изрече неприятната истина - надежда винаги има, но шансът забраната да бъде продължена е 0,01%.
"България може да печели от хранителни добавки", казва в интервю за "24 часа" акад. Стефан Воденичаров, председател на Българската академия на науките. Той очертава няколко направления, в които може да се развива нашият стопански живот през следващите 20-30 години. Първото е ефективното използване на природните суровини до получаване на краен пазарен продукт.
Трябва да възстановим земеделието, което трябва да е екологично и биологично. Туризмът трябва да се превърне в индустрия. Трябва да поощрим и културния туризъм. Трябва да се опитаме да създадем специална фармацевтична индустрия и индустрия за добавки на храни на базата на билки и на различни материали, които са с доказани лечебни свойства и ги има у нас. Пред нас се отваря страхотна ниша, защото това са продуктите, към които има огромно търсене в световен мащаб, смята акад. Воденичаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.